Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Powstanie 44

Norman Davies

Powstanie 44

Tłumaczenie: Elżbieta Tabakowska

Największy bestseller Normana Daviesa.

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej, w którym ogniskują się historyczne konflikty tamtego czasu. Chociaż z różnych powodów na Zachodzie i na Wschodzie starano się o Powstaniu zapomnieć – jego skutki były trwałe, a jego echa brzmią po dzień dzisiejszy. Historyczne znaczenie Powstania w związku z siłami działającymi w obrębie antyhitlerowskiej koalicji lepiej widać dziś, z perspektywy czasu.

„Decyzję o stworzeniu głębszego studium o Powstaniu podjąłem dopiero pod sam koniec lat dziewięćdziesiątych" – pisze Autor w przedmowie – wyglądało bowiem na to, że – mimo dziesięciolecia, które minęło od upadku komunizmu – nikt nie kwapi się, aby przedstawić nową wizję Powstania w jego szerszym kontekście.

Dostępnych było wiele nowych materiałów, pamiętników i dokumentów; zniknęły też dawniejsze ograniczenia. A mimo to nie pracowano nad żadną nową ogólną syntezą”.

Davies umieścił historię Powstania na obszernym tle zdarzeń od 1939 do 1956 roku, rozszerzając narrację do czasów współczesnych. „Ostatecznie zdecydowałem – pisze – że podstawowe pytanie, jakie należy postawić, brzmi nie dlaczego powstańcy nie zdołali osiągnąć swoich celów?, lecz dlaczego w ciągu dwóch miesięcy wahań i deliberacji zwycięscy alianci nie zorganizowali pomocy?”.

Oprawa twarda

Format: 150x235

Liczba stron: 960

Wydanie: piąte

Data pierwszego wydania: 2018-04-02

ISBN: 978-83-240-8786-0

Tłumaczenie: Elżbieta Tabakowska

Przeczytaj także

Norman Davis uhonorowany Nagrodą Specjalną BCC
27 stycznia 2018 r. odbędzie się gala finałowa, wieńcząca XXVII edycję konkursu Lider Polskiego Biznesu, podczas której Nagrodą Specjalną Business Centre Club zostanie uhonorowany prof. Norman Davies. 
>>> czytaj więcej
Norman Davies: kto kogo zdradził podczas II wojny światowej
Wywiad z brytyjskim historykiem w najnowszym numerze tygodnika „Polityka".
>>> czytaj więcej
„Jest pan niezwykłym Polakiem....

... i cieszę się, że mogę wręczyć panu obywatelstwo polskie" - mówił do prof. Normana Davisa, prezydent Bronisław Komorowski. Uroczystość odbyła się 4 lipca 2014 w Belwederze.  

 


>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.