Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży

Piotr Dzedzej

Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży

Jest to zbiór ponad dwudziestu rozmów przeprowadzonych przez księdza, który pewnego dnia poczuł, że nie może zamykać oczu na losy ludzi odsądzanych przez jego własne środowisko od czci i wiary: byłych księży i zakonników. Z trudem docierał do kolejnych mężczyzn, których życie niejednokrotnie okazywało się przedziwną drogą w poszukiwaniu własnego powołania, drogą krętą, czasem mroczną i rzadko kończącą się wyjściem na otwartą przestrzeń, nie zawsze prowadzącą do spełnienia. Wywiady z nimi nie miały na celu zdobycia materiału do sensacyjnej książki, lecz zwrócenie uwagi na miejsce, jakie w społeczeństwie i Kościele zajmują ci, którzy porzucili kapłaństwo. Te poruszające, czasem wręcz wstrząsające historie pokazują, że większość takich osób nie odnajduje się w życiu, nie odnosi sukcesu, z trudem wraca do życia w świeckim społeczeństwie. Są jednak także przykłady krzepiące, będące dowodem na to, że także po odejściu z kapłaństwa życie w zgodzie z Bogiem, samym sobą, Kościołem i bezpośrednim otoczeniem jest możliwe.

Jednym z kluczowych wątków wracających nieuchronnie w każdej rozmowie jest kwestia celibatu. Dlatego wywiady księdza Dzedzeja są także głosem w toczącej się w Kościele i społeczeństwie debacie o bezżenności duchownych. Dzięki temu, że mężczyźni, wypowiadają się w nich zupełnie szczerze (ośmiela ich anonimowy charakter wypowiedzi i rozmówca, który jest księdzem), jest to głos niezwykle ważny. Ale nie jest on wcale aż tak jednoznaczny, jak można by się spodziewać: przeżywanie samotności, płciowości, pragnienia ojcostwa może być bowiem bardzo różne.

Książka wciąga, jej lektura zaś z pewnością pomoże czytelnikowi mocno zrewidować obiegowy pogląd na temat tego, czym jest zdrada powołania, a czym wierność wobec niego. Albo przynajmniej zastanowić się nad losem tych, którzy dokonali w swym życiu wyboru zmieniającego dosłownie wszystko - i to dokonali go co najmniej dwukrotnie.

Oprawa miękka

Format: 124 x 195 mm

Liczba stron: 176

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2007-09-21

ISBN: 978-83-240-0875-9

Opracowanie graficzne: Przemysław Dębowski

Recenzje

Łatwo jest krytykować
69 33
W ostatnim czasie kilku katolickich księży "porzuciło sutanny" - jak nosi tytuł. Książka "Porzucone sutanny" to tak naprawdę zapis rozmów z "byłymi". Te historie pokazują, że prawie wszyscy byli księża nie odnoszą sukcesu, raczej porażkę. Byli w stanie duchownym, a teraz muszą się przestawić na stan świecki. Zaczynają wszystko od nowa.
>>> czytaj więcej
...dla dobra wspólnoty parafialnej
64 25
Myślą cofam się 12 lat wstecz. Jest niedzielne, marcowe przedpołudnie. Podczas mszy świętej z ust 14 młodych ludzi wstępujących w szeregi ministranckie padają słowa przysięgi, które kończą się słowami: i dla dobra wspólnoty parafialnej. Jest wiosenny dzień roku 2007. Lokalna prasa donosi o zatrzymaniu kapłana podejrzanego o pedofilię - osobę znaną mi od wielu lat.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.