Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mark Helprin

Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety

Tłumaczenie: Maciej Płaza

O tym jak kawa - „siła nieczysta” ma wpływ na życie ekscentrycznego Amerykanina

Oscar Progresso siada codziennie w ogrodzie na szczycie góry (uzbrojony w walthera P88, z którym się nie rozstaje), spogląda na Rio de Janeiro i spisuje swoje wspomnienia, po czym skrzętnie upycha je w mrówkoszczelnej kasecie. To, co przeżył, wydaje się nieprawdopodobne: zabójstwo w obronie własnej, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, małżeństwo z cudowną milionerką, rozwód z okrutną milionerką, obrabowanie największego banku na świecie, dwukrotne zestrzelenie przez Luftwaffe, rozmowy z papieżem w stylu: „cześć, właśnie się do ciebie wybieraliśmy”, oświadczyny po pięciu minutach znajomości i ślub z trzykrotnie młodszą Brazylijką... Aż trudno uwierzyć, że największy wpływ na życie tego ekscentrycznego Amerykanina miała... kawa, „siła nieczysta”, z którą obsesyjnie walczy.


Helprin funduje czytelnikom chwile intelektualnej rozrywki na najwyższym poziomie – krytyczne spojrzenie na wiek XX, zabawę słowem i obłędnego bohatera. „Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety” jest kpiarski i wzruszający, nostalgiczny i krzepiący, dramatyczny i arcyzabawny – to powieść, od której trudno się oderwać.

Oprawa twarda

Format: 136 x 205 mm

Liczba stron: 560

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-10-06

ISBN: 978-83-7515-323-1

Opracowanie graficzne: Eliza Luty, Aleksandra Szmak

Tytuł oryginalny: Memoir from Antproof Case

Tłumaczenie: Maciej Płaza

Materiały o książce

„Time”

Cudownie zabawna książka. Prócz Joyce'a i Nabokova mało kto umiał posługiwać się słowem w równie zachwycający sposób.

„San Francisco Chronicle”

Oszałamiająca, poruszająca, elektryzująca powieść. Przy przygodach Oscara życie każdego zwykłego śmiertelnika musi wydać się nudne. Helprin to znakomity pisarz, pisarz pirotechniczny, pisarz, który obezwładnia czytelnika swym panowaniem nad językiem.

Pachnący kawą nowy Helprin już niedługo w księgarniach!

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.