Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

ks. Józef Tischner, Anna Karoń-Ostrowska

Oby wszyscy tak milczeli o Bogu! Z ks. Józefem Tischnerem rozmawia Anna Karoń-Ostrowska

ANNA KAROŃ-OSTROWSKA: Mam poczucie, że mówi Ksiądz o Kościele jako filozof, nie jako duszpasterz. Mówi Ksiądz o myśleniu, nadziei, prawdzie...

KS. JÓZEF TISCHNER: Cóż jeszcze?

Nawet w filozofii nie zajmuje się Ksiądz problemem Boga. Czy jest to programowe Tischnera milczenie o Bogu?

Oby wszyscy tak milczeli o Bogu jak ja! Mówię o tym, co widzę, a nie o tym, co sobie wymyślę, że zobaczę. Kiedy robię filozofię człowieka i staram się, żeby tego człowieka pokazać w maksymalnym otwarciu na Boga, to ja milczę o Bogu?!

(fragment książki)


Rozmowy ks. Józefa Tischnera z jego uczennicą Anna Karoń-Ostrowską ukazały się już po śmierci wybitnego filozofa. Opublikowane pierwotnie w tomie Spotkanie (2003), obecnie trafiają do czytelników w poszerzonej wersji. Stąd nowy tytuł: akcent w książce pada bowiem na to, jak Tischner w swojej działalności potrafił połączyć erudycję filozoficzną z doświadczeniem drugiego człowieka i horyzontem wiary.

Anna Karoń-Ostrowska – filozofka, redaktorka kwartalnika „Więź” i jedna z inicjatorek powstania Instytutu Myśli Józefa Tischnera – bardzo wnikliwie przepytuje swego nauczyciela, prosząc go zarówno o rozjaśnienie różnych kwestii filozoficznych, jak i wydobywając zeń ważne informacje biograficzne. Dowiadujemy się m.in.: dlaczego Tischner nie chciał robić kariery na zachodzie Europy, lecz wolał pozostać „filozofem Sarmatów”, które języki obce sprawiały mu największy kłopot oraz jak wyglądały jego relacje z kard. Karolem Wojtyłą i czemu nie cieszył się z jego wyboru na Stolicę Piotrową.

Oprawa twarda

Format: 147 × 212 mm

Liczba stron: 168

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2003-05-08

ISBN: 83-240-0295-2

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Przeczytaj także

16. Dni Tischnerowskie już za dwa miesiące
W dniach od 20 do 23 kwietnia odbędą się w Krakowie - już po raz szesnasty! - tradycyjne Dni Tischnerowskie. Wykład gościa głównego - Colloquia Tischneriana - zaplanowano w piątek 22 kwietnia. Dzień później wręczone zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
>>> czytaj więcej
Strefa Tischnera: Spotkanie z Anną Karoń-Ostrowską
16. Dni Tischnerowskie w Krakowie rozpoczną się w środę 20 kwietnia. Tego samego dnia przed południem czeka nas jeszcze jedno spotkanie w Strefie Tischnera. O tym, co to znaczy mieć filozoficznego mistrza i czy od Tischnera można było nauczyć się filozofii, opowie jego uczennica Anna Karoń-Ostrowska. Zapraszamy na godz. 11 do Radia Kraków!
>>> czytaj więcej
Zapraszamy na pierwszy dzień 16. Dni Tischnerowskich
Nieco inaczej niż zwykle rozpoczną się tegoroczne Dni Tischnerowskie (20-23 kwietnia). Zamiast wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera zaplanowano debatę z udziałem jej laureatów z lat ubiegłych: s. Barbary Chyrowicz SSpS, Janiny Ochojskiej i Piotra Kłodkowskiego. Powróci też przegląd filmów „Tischner na ekranie".
>>> czytaj więcej
O Tischnerze w Gdańsku
W środę 2 grudnia Pomorskie Towarzystwo Filozoficzno-Teologiczne, Wydawnictwo Znak i Biblioteka Gdańska PAN zapraszają na spotkanie z dr Anną Karoń-Ostrowską, autorką wywiadu rzeki z Józefem Tischnerem „Oby tak wszyscy milczeli o Bogu!"
>>> czytaj więcej
O Tischnerze w Opolu
W czwartek 19 listopada Anna Karoń-Ostrowska i Wojciech Bonowicz spotkają się z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, żeby porozmawiać o książce „Oby wszyscy tak milczeli o Bogu!". Spotkanie, organizowane w ramach 13. Opolskiej Jesieni Literackiej, rozpocznie się o godz. 17 w Sali Konferencyjnej MBP (ul. Minorytów 4). Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
O Tischnerze w Krakowie
W poniedziałek 26 października Wydawnictwo Znak i Instytut Myśli Józefa Tischnera zapraszają do Krakowa na spotkanie poświęcone książce Anny Karoń-Ostrowskiej „Oby wszyscy tak milczeli o Bogu!".
>>> czytaj więcej
Dlaczego Tischner nie chciał robić kariery na zachodzie Europy?
W poniedziałek 19 października Wydawnictwo Znak i „Gazeta Wyborcza" zapraszają na spotkanie poświęcone książce „Oby wszyscy tak milczeli o Bogu!" autorstwa Anny Karoń-Ostrowskiej.
>>> czytaj więcej
Atrakcyjność i aktualność słów ks. Józefa Tischnera
W poniedziałek 19 października odbyło się spotkanie poświęcone książce Anny Karoń-Ostrowskiej „Oby wszyscy tak milczeli o Bogu!"
>>> czytaj więcej
O księdzu Józefie Tischnerze
W najbliższy wtorek 8 września na antenie radia Kraków będzie można posłuchać rozmowy z Anną Karoń-Ostrowską autorką książki „Oby wszyscy tak milczeli o Bogu".
>>> czytaj więcej
Poszerzona wersja rozmów z ks. Tischnerem z tomu "Spotkanie"
Czemu ks. Tischner nie mógł się nauczyć języka niemieckiego, co go nudziło w belgijskich bibliotekach i jak to kardynał Wojtyła wyprzedził go o kilka lat w myśleniu o dialogu.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.