Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zadie Smith

O pięknie

Tłumaczenie: Zbigniew Batko

Nagroda Orange Prize for Fiction! Nominacja do Nagrody Bookera!

Profesorów Belseya i Kippsa łączy zamiłowanie do piękna i podziw dla Rembrandta. Dzieli zaś stosunek do piękna i do Rembrandta, a to wystarczy, by zostali wrogami na śmierć i życie. Gdy Kippsowie przenoszą się za ocean i osiedlają w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone.

Zadie Smith opowiada historię dwóch rodzin, a przy tym z dystansem i humorem porusza najważniejsze tematy współczesności: zagadnienia tożsamości, rasy, globalizmu i fanatyzmu religijnego. 
 

Oprawa miękka

Format: 140 x 205 mm

Liczba stron: 600

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2006-10-16

ISBN: 83-240-0751-2

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: On Beauty

Tłumaczenie: Zbigniew Batko

Przeczytaj także

Elektryzująca powieść autorki "Białych zębów" i "O pięknie"
Londyn NW Zadie Smith otwiera przed nami kulturowy tygiel północno-zachodniego Londynu, który tętni muzyką, uwodzi, odurza i uśmierca.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

„The New York Times”

„Zadie Smith ma wszystko, czego trzeba: jest dowcipna, błyskotliwa, obiektywna, pełna spokoju i empatii, wyczulona na samozadowolenie i obłudę i przede wszystkim dowcipna”.

Recenzje

Zderzenie innych światów
80 47
Styl Zadie Smith miałam przyjemność poznać podczas lektury „Białych zębów", która to zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wiedziałam, że wcześniej czy później, sięgnę po kolejną książkę tej pisarki. Okazja nadarzyła się całkiem niedawno, więc długo się nie zastanawiając oddałam się lekturze „O pięknie". Czy spodobała mi się tak jak poprzednia książka Smith? Potrzymam was jeszcze przez chwilkę w niepewności.
>>> czytaj więcej
Błyskotliwa opowieść o poszukiwaniu własnego „ja"
89 33
Gdy sięgałam po prozę Zadie Smith spodziewałam się morza emocji. I to też dostałam.
Jej powieść pozornie skupia się jedynie na przedstawieniu historii dwóch całkowicie różniących się od siebie rodzin - konserwatystów oraz liberałów, tak naprawdę jednak jest głęboką analizą bolączek dręczących współczesnego człowieka.
>>> czytaj więcej
Dwubiegunowość świata?
84 48
Powieść amerykańska O pięknie Zadie Smith jednoznacznie dowodzi, że na narrację postetniczną nie nadszedł jeszcze czas w ponowoczesnym świecie. Jak widać i ponowoczesność jest mniej uniwersalna niż chcieliby tego piewcy ładnych terminów i postprostych rozwiązań.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.