Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Michał Rusinek

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy.

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.

Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy.
To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii.


Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Z takim taktem, subtelnością i wnikliwością mógł o Noblistce napisać tylko jeden Autor.

Oprawa twarda

Format: 144x205mm

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-01-25

ISBN: 978-83-240-4091-9

Przeczytaj także

Biografie Wisławy Szymborskiej w Brazylii!
Miło nam poinformować, że nakładem wydawnictwa Ayine w Brazylii ukazała się znakomita książka autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej „Pamiątkowe rupiecie" w tłumaczeniu Eneidy Favre.
>>> czytaj więcej
WISŁA wa SZYMBORSKA czyli rzeka poezji jak stąd do Krakowa
W środę 17 maja z okazji Roku WISŁY 2017 Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz a5, Entropia Słowa oraz Kino Atlantic zapraszają na wieczór poezji, limeryków, listów i wyklejanek „WISŁA wa SZYMBORSKA czyli rzeka poezji jak stąd do Krakowa".
>>> czytaj więcej
Wyklejanki Wisławy Szymborskiej w Myślenicach
W lutym Muzeum Dom Grecki w Myślenicach zaprasza do oglądania twórczości wybitnej poetki, prezentowanej na wystawie udostępnionej przez Fundację Wisławy Szymborskiej
>>> czytaj więcej
Wystartowała II edycja plebiscytu „Książka Roku 2016 Lubimyczytać.pl".
Do końca lutego możecie głosować w plebiscycie jednego z największych literackich portali, lubimyczytac.pl. O tytuł Książki Roku 2016 ubiega się ponad 260 wydanych w zeszłym roku publikacji, w tym aż 24 z naszego wydawnictwa.
>>> czytaj więcej
Wystawa i spotkanie w Kamienicy Szołayskich
W sobotę 10 grudnia - dokładnie w rocznicę odebrania Nagrody Nobla w Sztokholmie przez Wisławę Szymborską - Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają do Kamienicy Szołayskich na spotkanie oraz wystawę zdjęć z uroczystości wręczenia Nobla poetce.
>>> czytaj więcej
"Nic zwyczajnego" nominowana do Pióra Fredry!
Książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" została nominowana do Pióra Fredry. Zwycięzca zostanie ogłoszony 1 grudnia podczas uroczystej gali towarzyszącej 25. Wrocławskim Targom Dobrych Książek.
>>> czytaj więcej
Ruszają Targi Książki w Krakowie!
27 października ruszają 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie! Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie będziecie mogli obejrzeć i kupić nowości i bestsellery Znaku oraz spotkać się z pisarzami i zdobyć ich autograf!
>>> czytaj więcej
Litery inspirowane Szymborską
W 2014 roku powstał krój pisma Szymborska dedykowany Poetce i oddający charakter jej twórczości - „poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością".
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Katowicach
We wtorek 27 września Michał Rusinek spotka się z czytelnikami w Katowicach i będzie opowiadał o książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
Michał Rusinek o Wisławie Szymborskiej
W piatek 23 września Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowiach (ul. Węglowa 56) zaprasza na spotkanie z Michałem Rusinkiem, poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej.
>>> czytaj więcej
Autorzy Znaku na Festiwalu w Szczebrzeszynie
W niedzielę 31 lipca w Szczebrzeszynie rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Podczas imprezy będziecie mogli się spotkać z naszymi autorami: Małgorzatą Szejnert, Wiesławem Myśliwskim, Michałem Rusinkiem, Angeliką Kuźniak, Grażyną Plebanek i z Pauliną Mikułą.
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Ostrowie Wilkopolskim
W piątek 22 kwietnia Michał Rusinek spotka się z czytelnikami w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie mówił o swojej najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
Michał Rusinek w Gdańsku i Wąbrzeźnie
W piątek 8 kwietnia Michał Rusinek spotka się z czytelnikami w Wąbrzeźnie i Gdańsku. Będzie opowiadał o swojej najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Toruniu
W czwartek 7 kwietnia zapraszamy do Torunia na spotkanie z Michałem Rusinkiem i rozmowę o jego najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Zgorzelcu
W piątek 11 marca zapraszamy do Zgorzelca na spotkanie z Michałem Rusinkiem i rozmowę o jego najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Michałem Rusinkiem w Długołęce
W czwartek 10 marca zapraszamy do Długołęki na spotkanie z Michałem Rusinkiem i rozmowę o jego najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Łodzi
W piątek 4 marca zapraszamy do Łodzi na spotkanie z Michałem Rusinkiem i rozmowę o jego najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Sieradzu
W czwartek 3 marca zapraszamy do Sieradza na spotkanie z Michałem Rusinkiem i rozmowę o jego najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Michałem Rusinkiem w Opolu
W środę 2 marca zapraszamy do Opola na spotkanie z Michałem Rusinkiem, który opowie o swojej najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
Michał Rusinek o Wisławie Szymborskiej - zapraszamy na spotkania
Michał Rusinek spotyka się z czytelnikami, by opowiadać o Wisławie Szymborskiej i swojej najnowszej książce „Nic zwyczajnego. W najbliższym czasie odwiedzi Opole, Łódź, Sieradz, Długołękę, Zgorzelec. Sprawdź plan spotkań.
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Bydgoszczy
W środę 24 lutego Michał Rusinek spotka się z czytelnikami w Bydgoszczy.
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Andrychowie
We wtorek 23 lutego zapraszamy do Andrychowa na spotkanie z Michałem Rusinkiem, który opowie o swojej najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
O Szymborskiej w Krakowie
W czwartek 18 lutego zapraszamy do Krakowa na spotkanie z Michałem Rusinkiem i rozmowę o jego najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
Michał Rusinek w krakowskim Matrasie
W środę 10 lutego zapraszamy do krakowskiej księgarni Matras w Rynku Głównym na spotkanie z Michałem Rusinkiem autorem książki "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.
>>> czytaj więcej
O Wisławie Szymborskiej w Tarnowie Podgórnym
W poniedziałek 8 lutego zapraszamy do Tarnowa Podgórnego na spotkanie z Michałem Rusinkiem i rozmowę o jego najnowszej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
Michał Rusinek opowiada o Wisławie Szymborskiej
Michał Rusinek - sekretarz Wisławy Szymborskiej - zdecydował się 4 lata po śmierci poetki i w 20 lat po Noblu napisać o niej książkę, opisującą historię ich współpracy.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Michałem Rusinkiem w Warszawie
W poniedziałek 1 lutego zapraszamy na spotkanie z Michałem Rusinkiem i rozmowę o jego nowej książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
>>> czytaj więcej
Do samego końca była sobą
To już cztery lata, odkąd nie ma z nami Wisławy Szymborskiej, jednej z najbardziej ukochanych i najczęściej czytanych poetek XX wieku. Zmarła we śnie w swoim krakowskim mieszkaniu 1 lutego 2012 roku.
>>> czytaj więcej
Zabierz książkę na ferie!
Wiemy, że czekacie na polską premierę światowego bestsellera Lauren Groff „Fatum i furia", która już w marcu! Aby umilić Wam ten czas, proponujemy świetne lektury na ferie. Zabierzcie je ze sobą na narty!
>>> czytaj więcej
„Mam krokodylą skórę"
Już w styczniu w Znaku „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" Michała Rusinka. W tej książce spotykamy Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. Przeczytajcie fragment!
>>> czytaj więcej

Recenzje

„Nic zwyczajnego" nie było w tej relacji
0 1
"Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość". W encyklopediach czytamy, że Wisława Szymborska była wybitną osobistością świata literatury. Była też zwykłą osobą, pozbawioną snobizmu i sztuczności. Ale też i trochę racji miał - nieświadomie - ów taksówkarz: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku."
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.