Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zygmunt Kubiak

Mitologia Greków i Rzymian

Mimo czterech tysięcy lat dzielących nas od starożytnej Grecji i trudnego do ogarnięcia postępu cywilizacyjnego, który się w tym czasie dokonał, zręby naszej kultury i cywilizacji nadal oddziałują na nasz sposób czucia, myślenia i postrzegania świata, choć często już nie zdajemy sobie z tego sprawy. Książka Zygmunta Kubiaka pozwala wskrzesić tę pamięć, wziąć udział w fascynującym procesie tworzenia się mitów i odbyć podróż w czasie. To nie jest szkolny bryk, lecz dzieło, którego językiem i erudycją należy się rozkoszować, autor przedstawia bowiem wszystkie wersje mitów, które przetrwały do naszych czasów, zapisane przez poetów, filozofów i mitografów, od Hezjoda i Homera po Salustiosa. Zygmunt Kubiak poszukuje prawdy wyłaniającej się z mitów z precyzją filologa i wrażliwością poety.

"Mitologia Greków i Rzymian" otrzymała Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury oraz Nagrodę Czytelników „Gazety Wyborczej” w plebiscycie książek nominowanych do Nagrody NIKE 1998.

Zygmunt Kubiak (1929−2004) − polski pisarz, eseista, tłumacz, propagator kultury antycznej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, laureat Nagrody Kościelskich za 1963 rok. Autor "Brewiarza Europejczyka" (1998), "Literatury Greków i Rzymian" (1999), "Dziejów Greków i Rzymian" (2003); przełożył m.in. "Eneidę" i "Wyznania" św. Augustyna oraz wiersze Konstandinosa Kawafisa. Wydał także antologie "Muza grecka" (1960) i "Muza rzymska" (1963) z własnymi przekładami literatury antyku oraz "Antologię poezji nowogreckiej" (1970). Poza tym tłumaczył z języka angielskiego: "Poezje wybrane" Williama Blake’a (1991) oraz antologię "Twarde dno snu. Tradycja romantyczna w poezji języka angielskiego".

Oprawa twarda

Format: 144x205

Liczba stron: 688

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2013-05-04

ISBN: 978-83-240-6479-3

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.