Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Grażyna Jagielska

Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym

Od dwudziestu lat przygotowuję się na śmierć mojego męża, jestem prawie gotowa.

Pięćdziesiąt trzy wojny.

Dla niego pełnia życia, przygoda, adrenalina, nagradzane na całym świecie reportaże.

Dla niej samotność, niewyobrażalna tęsknota, paniczny strach. I kilkumiesięczny pobyt w klinice stresu bojowego, chociaż nigdy nie była na wojnie. To jego stres. Zawsze obarczał ją wszystkimi swoimi problemami.

Książka Grażyny Jagielskiej to opisany przepięknym językiem przejmujący obraz związku z najbardziej znanym polskim korespondentem wojennym. Najważniejszą wojnę ­­­­­­­­­– wojnę o miłość, rodzinę i życie – musieli stoczyć między sobą.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 140 x 205

Liczba stron: 208

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-01-07

ISBN: 978-83-240-2118-5

Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Przeczytaj także

Odkrywając własną tożsamość
W księgarniach ukazała się najnowsza książka Grażyny Jagielskiej „Ona wraca na dobre". Autorka głośnych książek „Miłość z kamienia" i „Anioły jedzą trzy razy dziennie" opowiada o swojej najważniejszej podróży, poszukiwaniu tożsamości i szczęścia.
>>> czytaj więcej
„Jak umierają słonie” – prapremiera we Współczesnym
Sztuka Magdy Fertacz powstała na podstawie książek Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia i Anioły jedzą trzy razy dziennie. Spektakl obejrzy również sama autorka. Zapraszamy 17 maja do Szczecina.
>>> czytaj więcej
Grażyna Jagielska nominowana do Prix Femina 2014
Francuskie tłumaczenie Miłości z kamienia walczy o najbardziej prestiżową we Francji nagrodę literacką „Femina". Trzymamy kciuki za Naszą Autorkę!
>>> czytaj więcej
Nagroda im. Jerzego Zimowskiego dla Grażyny i Wojciecha Jagielskich

Nasi Autorzy zostali docenieni za działalność na rzecz migrantów i uchodźców. Wyróżnienie przyznawane jest przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie.


>>> czytaj więcej
Jagielscy w Białymstoku

Zapraszamy na spotkanie z Grażyną i Wojciechem Jagielskimi w sobotę, 12 kwietnia 2014 roku.   


>>> czytaj więcej
Targi Książki w Białymstoku

W dniach 11-13 kwietnia 2014 roku odwiedź stoisko Wydawnictwa Znak i spotkaj się z autorami bestsellerowych książek.


>>> czytaj więcej
„Miłość z kamienia" na scenie
W Teatrze Ludowym w Krakowie w najbliższy piątek premiera spektaklu „53 wojny" w reżyserii Pawła Szumca. Kanwą scenariusza jest książka Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym".
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Alicja Kapuścińska

Czytałam z wypiekami na twarzy. Czy po kilkudziesięciu latach przeżytych z Ryszardem Kapuścińskim może istnieć temat bliższy mojemu sercu? Mistrzowsko napisana książka, która na długo pozostaje w pamięci.

Wojciech Tochman

Grażyna Jagielska napisała książkę intymną, ale nie ciepłą. Czytam ją z fascynacją. To śmiała, brutalna opowieść o sile rażenia wojny. O cenie, jaką płaci kobieta za małżeństwo z korespondentem wojennym. Zastanawiam się, jaką cenę za tę książkę zapłaci korespondent.

Jakub Janiak, portal Literatki.com

Samo życie, banalny schemat, ale ja bałem się przewrócić stronę. Bo schemat ten wypełnia hipnotyczna wręcz, osobista opowieść o bólu i strachu. Bo czytałem wcześniej o Czeczenii, o Afganistanie, o Ugandzie, a Grażyna Jagielska przez 200 stron wystawia mi za to rachunek. I pomieszało mi się, co jest dobre, co właściwe, co słuszne i z każdą kolejną stroną było gorzej.

Recenzje

Momenty pełnej (nie)obecności
54 31
Ląduje w klinice psychiatrycznej z objawami stresu bojowego. Prześladują ją obrazy śmierci i zabijania, symbolizujące ukryte lęki, do których trzeba dotrzeć i z którymi trzeba się zmierzyć. Depresja doprowadziła ją do odcięcia się od ludzi i obojętności na przyjaciół. Z kolei strach przed śmiercią męża i przekonanie, co do jej nieuchronności, doprowadziły do tego, że zaczęła uczyć się radzić sobie po tym, gdy ta już nastąpi. Boi się tej wiadomości, gdy odbiera telefon. Stara się oswoić z niepokojącymi myślami, wyobrażając sobie swoje reakcje. Uczy się czegoś wbrew sobie, chcąc być już po tej traumie, jaką byłoby jego odejście.
>>> czytaj więcej
Miłość bywa współuzależnieniem
39 43
Podążając za słowami Grażyny Jagielskiej schodzimy po krętych schodach coraz bardziej w dół. Ślizgamy się po omszałych stopniach, potykamy, rozpaczliwie chwytamy połamanej poręczy. Odstrasza nas pokryta pajęczyną, chropowata ściana, zapach wilgoci, ciemność, a jednak coś wabi i kusi, pomimo zagrożenia.
Trudno od samego początku ustalić co to jest. Pochłania analiza umysłu dążącego do osiągnięcia pełni i wygrania tej największej bitwy o przetrwanie, w świecie pozbawionym człowieczych praw, a także walki, o bycie poza czasem i bycie najlepszym, najszybszym w konstelacji tu i teraz.
Wciągamy się bezgłośnie w tę matnię uzależnienia od hazardowej gry o własne życie, w okrutnym, współczesnym świecie, w próbę ocalenia jednostki w brutalności i nieprzewidywalności wojny, w uświęcające poczucie, że skoro ona czeka, to ja jestem nieśmiertelny.
Ona, towarzyszka życia, dla której wspólna pasja okazała się drzwiami do szaleństwa.
>>> czytaj więcej
Czekając na śmierć
42 44
Niemal widzę ją, jak siedzi na podłodze koło piecyka w kuchni, kuli się we wnęce w przedpokoju
i czeka... Na co czeka? Na coś, co nie nadchodzi, choć w jej umyśle zdarzyło się już tysiąc razy. Przecież odgrywała to codziennie przez 20 lat. Telefon ze złą wiadomością, obraz zabitego męża, leżenie na podłodze w łazience, wyobrażanie sobie, co będzie potem... Jak rutynowe ćwiczenia...
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.