Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze
Najbardziej znany góralski dowcip opowiadany przez Tischnera ma za bohatera nieśmiertelnego Franka Gąsienicę. „Po mnie nic nie zostanie, oprócz tych paru dowcipów - tym raduję się oczywiście - które Franek Gąsienica wymyśla, a ja, jak ten magiel, powtarzam”, mówił Tischner podczas jednego z wykładów. Otóż w czasie powodzi w Łopusznej chłopi stali przy moście na Dunajcu i obserwowali, co się dzieje. Przedmiot refleksji był zawsze ten sam: czy woda zabierze most, czy nie zabierze. Ale tym razem chłopów coś zaintrygowało: unoszący się na wodzie góralski kapelusz. Patrzą - stanął na prądzie. Za chwilę - pod prąd. Zaś stanął - i z prądem. „Coz to? Cud?”, pyta jeden. „E nie, to Franek Gąsienica. Pedzioł, że ma w dupie powódź i orze”.
Dowcip ten - góralska wersja wezwania: „Róbmy swoje!” - zrobił zrozumiałą karierę w latach stanu wojennego. Przy różnych okazjach Tischner powtarzał, że nie ma czasów tak złych, żeby nie można było uprawiać nauki, a w szczególności - oswajać świata myśleniem. (fragment)
„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” - mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela, duszpasterza i publicystę przede wszystkim jako „Józka z Łopusznej”, który zjednywał sobie wszystkich ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Z połączenia krótkich obrazów powstał barwny portret Tischnera, człowieka nietuzinkowego, wnoszącego ożywczy ferment do polskiego życia intelektualnego i publicznego.
Oprawa twarda
Format: 124x195
Liczba stron: 280
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2010-04-19
Przeczytaj także
Znamy już datę 17. Dni Tischnerowskich
Tegoroczne Dni Tischnerowskie odbędą się w dniach 20-22 kwietnia. Głównym organizatorem obecnej edycji jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Głównym gościem imprezy będzie wybitny niemiecki socjolog Hans Joas.
>>>
czytaj więcej
„Swoi i obcy, czyli kto jest moim bliźnim”
Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Wojtyła - Tischner. Liczy się człowiek". Odbędzie się ono w czwartek 15 grudnia o godz. 18 w siedzibie CMJPII (ul. Foksal 11). Rozmowę, w której udział wezmą ks. Adam Boniecki i Michał Łuczewski, poprowadzi Anna Karoń-Ostrowska.
>>>
czytaj więcej
Zapraszamy na drugi dzień 16. Dni Tischnerowskich
O. Jan Andrzej Kłoczowski, Tadeusz Sławek, Karol Tarnowski i o. Ludwik Wiśniewski - to niektórzy z gości czwartkowych paneli poświęconych wolności. Wieczorem w PWST będzie można posłuchać fragmentów „Etyki solidarności" w interpretacji Jacka Romanowskiego. Słuchaczy radiowej Trójki zapraszamy o północy na specjalną dwugodzinną audycję poświęconą Dniom.
>>>
czytaj więcej
Zapraszamy na pierwszy dzień 16. Dni Tischnerowskich
Nieco inaczej niż zwykle rozpoczną się tegoroczne Dni Tischnerowskie (20-23 kwietnia). Zamiast wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera zaplanowano debatę z udziałem jej laureatów z lat ubiegłych: s. Barbary Chyrowicz SSpS, Janiny Ochojskiej i Piotra Kłodkowskiego. Powróci też przegląd filmów „Tischner na ekranie".
>>>
czytaj więcej
Dni Tischnerowskie w Kielcach, Starym Sączu i Gdańsku
Zbliżająca się 85. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera sprawiła, że pojawiło się kilka nowych inicjatyw dedykowanych jego osobie i dziełu.
>>>
czytaj więcej
Recenzje
Historia niebanalna
90
48
kliknij,
jeśli recenzja była przydatna kliknij,
jeśli recenzja była nieprzydatna anuluj
ocenę
Niedawno czytałam bardzo ciekawy wywiad z Marią Konwicką, w którym natknęłam się na wypowiedź pani Marii: "Jak powiedział Francis Bacon, bardzo mi bliski angielski filozof z przełomu XVI i XVII wieku". Od razu skojarzyłam to z postacią księdza Tischnera, o którym, nota bene, właśnie czytałam książkę. Wojciech Bonowicz w "Kapeluszu na wodzie" (bo o tej książce mowa), przedstawia postać księdza w nietypowy sposób. Rysuje bowiem jego sylwetkę i życiorys poprzez anegdoty i gawędy.
>>>
czytaj więcej
Dodaj
własną recenzję
Zapraszamy do
napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez
formularz.