Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Tomasz Różycki

Dwanaście stacji

„Dwanaście stacji” to epicki poemat subtelnie igrający z tradycją, nawiązujący z jednej strony do „Pana Tadeusza”, z drugiej przywołujący klimaty z prozy Bruno Schulza czy fantastycznych opowiadań Stefana Grabińskiego. Książka została uhonorowana Nagrodą Fundacji im. Kościelskich i nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
Poemat Tomasza Różyckiego to pełna humoru, nostalgii i językowych fajerwerków wyprawa w czasie i przestrzeni – brawurowa opowieść o podróży Wnuka odwiedzającego członków swojej rodziny przesiedlonej z Ukrainy na Ziemie Zachodnie. Otaczająca go rzeczywistość, opisana z niezwykłym zmysłem obserwacji, poddana zostaje groteskowej deformacji i przekształca się w mit, mówiąc zarazem o dzisiejszej Polsce więcej niż niejedna powieść. Utwór przetłumaczony został na angielski, niemiecki, francuski, szwedzki i czeski, w roku 2007 był przedmiotem jednego z tematów maturalnych, doczekał się dwóch adaptacji teatralnych: w Starym Teatrze w Krakowie i w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a także ukazał się jako audiobook w wykonaniu Bartłomieja Opani.
Nowej edycji towarzyszą świetnie oddające ducha poematu ilustracje Kamila Targosza.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 128

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2004-03-19

ISBN: 978-83-240-5811-2

Przeczytaj także

Przekład "Dwunastu stacji" nagrodzony!
Nagroda Found in Translation Award za rok 2015 przyznana została Billowi Johnstonowi za przekład „Dwunastu stacji" (Twelve Stations) Tomasza Różyckiego, wydanych nakładem Zephyr Press.
>>> czytaj więcej
Nominacja dla Tomasza Różyckiego
Poemat "Dwanaście stacji" Tomasza Różyckiego w angielskim przekładzie Billa Johnstona został nominowany do nagrody PEN Award for Poetry in Translation.
>>> czytaj więcej
Tomasz Różycki w Szwecji
Autor m.in. powieści Bestiarium i poematu epickiego Dwanaście stacji był jednym z gości zaproszonych na 15. Międzynarodowy Festiwal Poetycki w Sztokholmie.
>>> czytaj więcej
Plebiscyt Radiowej Dwójki
Czarny ogród Szejnert, Podróże z Herodotem Kapuścińskiego i 16 innych książek Znaku w plebiscycie Programu II Polskiego Radia.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.