Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Andrzej Wojtas

Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas

Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy

Jego uścisk dłoni był niczym imadło, a spojrzenie niebieskich oczu przeszywało na wylot.
Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy.
Stworzył GROM – jednostkę wojskową, która należy do najlepszych sił specjalnych na świecie.

Generał Sławomir Petelicki – wojownik, dowódca, legenda.

Dżentelmen ceniący sobie honor i łobuz z szelmowskim uśmiechem. Uwielbiany dowódca, który bezgranicznie ufał swoim żołnierzom i rogata dusza, której bezkompromisowość robiła mu wrogów.

Droga wojownika to zbiór opowieści o człowieku, który dał Polakom powód do dumy w postaci GROM-u. Generała Petelickiego wspominają ludzie, którzy zetknęli się z nim na różnych etapach jego życia: szkolni koledzy, oficerowie wywiadu, twórcy służb specjalnych, dziennikarze i przede wszystkim towarzysze broni. Komandosi, którzy razem z nim budowali GROM i ci, którzy potem mieli szczęście służyć pod jego rozkazami. Żołnierze, na których odcisnął swoje piętno i scalił w oddział niczym palce zaciskają się w pięść.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 144X205

Liczba stron: 304

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-06-03

ISBN: 978-83-240-2403-2

Opracowanie graficzne: Magdalena Zawadzka

Materiały o książce

Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego

Znałem generała Petelickiego i mam wielki szacunek dla jego inicjatywy stworzenia GROM-u. Na jego zaproszenie odwiedziłem oddział i byłem zachwycony tym, co mi pokazano. Kiedy pracowałem dla amerykańskiego rządu, do moich obowiązków należało śledzenie rozwoju podobnych jednostek amerykańskich (które zresztą, jak powiedział mi generał Petelicki, stanowiły bezpośrednią inspirację dla jego własnego przedsięwzięcia). Uderzyło mnie wtedy podobieństwo dotyczące treningu i wysokich wymagań wobec młodych ludzi, poszukujących wyzwań i pragnących służyć swojej ojczyźnie na pierwszej linii.

Michael Sulick, były oficer CIA i szef National Clandestine Service CIA

Dla wielu Amerykanów Sławomir Petelicki symbolizował sobą Polskę – dumny patriota, mimo niepomyślności zawsze pełny nadziei na lepszą przyszłość. Jego dziedzictwo i osiągnięcia powinny być inspiracją dla wszystkich Polaków.

Aldwin Wight, były dowódca SAS

Generał Sławomir Petelicki był odważnym i przedsiębiorczym oficerem, który miał charakter, wizję i moc, aby w czasach transformacji i niepokoju, wbrew wszelkim przeciwnościom, stworzyć GROM. Miał zdolności, jakich jego kraj bardzo potrzebował. Jest ledwie kilku wojskowych, którzy mogą o sobie powiedzieć, że byli twórcami takiego oddziału. Był wspaniałym przyjacielem i wspaniałym Polakiem!

About ”Droga wojownika”


O książce

Recenzje

Więcej niż pomnik
26 18
W ostatnich latach ukazało się kilka książek o GROM-ie i jego twórcy gen. Sławomirze Petelickim. Każda z nich powielała znane fakty, ale też wnosiła nowe elementy do naszej wiedzy o Generale i jego Jednostce.
>>> czytaj więcej
Wspomnienia o współczesnym Kmicicu
58 27
GROM. Polska duma. Legenda. Elita. Tajemnica. Sławomir Petelicki - człowiek, który GROM powołał do życia i ukształtował. I w zasadzie tyle o nim powszechnie w Polsce wiemy. Tyle ja wiedziałem, zanim przeczytałem „Drogę wojownika". Książka składa się z krótkich wspomnień osób, które w różny sposób i na różnych poziomach znały Sławomira Petelickiego. Przyjaciół, współpracowników, podwładnych. Nie są to bynajmniej tylko peany. Wyłania się obraz niejednoznaczny - chyba najlepiej ilustruje go użyte przez autora książki porównanie osoby Petelickiego do Kmicica - tyle w nim było dobrego, co i złego. I chyba w tym miejscu należy już po prostu odesłać do książki, bo aby samemu wyrobić sobie zdanie o tym człowieku, najlepiej poznać opinie tych, którzy go znali osobiście.
>>> czytaj więcej
Droga Wojownika - najkrótsza refleksja
57 44
Sławomir Petelicki stał się legendą za życia. Dzięki jego wizji i niezłomności, jednostka GROM znalazła się w światowej elicie i stała się powodem do narodowej dumy.
Znam Andrzeja od wielu lat dlatego wiem, jak bardzo ważna jest dla niego sprawa bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej Polskiej, a w tym kontekście rola jednostki GROM.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.