Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

John Maxwell Coetzee

Czekając na barbarzyńców

Tłumaczenie: Anna Mysłowska

Miastu grozi najazd barbarzyńców koczujących wzdłuż granic Imperium. Rozpoczyna się brutalne dochodzenie mające na celu zdemaskowanie planów wroga. Wkrótce jednak przestaje być jasne, kto tak naprawdę nim jest.

Wartka akcja i mistrzowska narracja nie pozwalają oderwać się od lektury. Czekając na barbarzyńców to alegoryczna opowieść o władzy i wolności – jako jedyna z powieści J. M. Coetzeego wzbudziła zainteresowanie cenzury w RPA.

"Thriller polityczny, rodem z tradycji Conradowskiej, w którym prostoduszność idealisty otwiera drzwi okrucieństwu."
/z werdyktu Akademii Szwedzkiej/

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 240

Wydanie: trzecie

Data pierwszego wydania: 2003-12-02

ISBN: 978-83-240-5806-8

Tytuł oryginalny: Waiting for the Barbarians

Tłumaczenie: Anna Mysłowska

Materiały o książce

z werdyktu Akademii Szwedzkiej

”Thriller polityczny, rodem z tradycji Conradowskiej, w którym prostoduszność idealisty otwiera drzwi okrucieństwu.”

Przeczytaj recenzję na blogu krytycznymokiem

Recenzje

W nieodgadnionym świecie
80 35
Po Czekając na barbarzyńców  sięgnęłam z przymusu - była to jedna z lektur w konkursie, w którym brałam udział. Jest to na razie jedyna książka afrykańskiego noblisty, którą przeczytałam. Wiązałam z nią duże nadzieje, wiele o niej słyszałam, miałam więc doskonałą okazję, by poznać wreszcie część twórczości Johna Maxwella Coetzee'go. By wejść w jego świat - świat nieodgadniony, tajemniczy, przepełniony metaforami, refleksjami dotyczącymi życia i śmierci.
>>> czytaj więcej
Istota człowieczeństwa
70 35
"Czekając na barbarzyńców" otwiera przed nami wrota strachu, niewyjaśnionej obawy, życia w ciągłej niepewności, jakie przyszło wieść mieszkańcom jednego z miast na peryferiach bliżej nieokreślonego Imperium. Co jest przyczyną ich ciągłego stresu i niepokoju? Otóż są nią barbarzyńcy. Barbarzyńcy, którzy wprawdzie nic złego mieszkańcom Imperium nie zrobili, jednakże intuicyjne poczucie niesprawiedliwości, jakiej dopuścili się wobec nich "cywilizowani" obywatele Imperium, odbierając im bezprawnie ich najlepsze, wydarte jałowej pustyni ziemie pod budowę miasta, każe im oczekiwać najgorszego, a mianowicie straszliwej i okrutnej zemsty.
>>> czytaj więcej
Kruchość naszych przekonań
84 43
Wybitna książka - przejmująca w swej głębi i zaskakująca minimalizmem języka. Coetzee pokazuje kruchość naszych przekonań. Mimo wielkich ideałów (a czasem właśnie w ich imię) granica między człowiekiem i bestią jest zawsze niebezpiecznie blisko.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.