Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Thomas Goetz

Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy

Tłumaczenie: Rafał Śmietana

DOSKONAŁA KSIĄŻKA DLA WIELBICIELI „STULECIA CHIRURGÓW”

Opowieść o wielkim przełomie w medycynie i walce z najgroźniejszą chorobą świata
RYWALIZACJA DWÓCH WIELKICH NAUKOWCÓW O SŁAWĘ, PIENIĄDZE i PRESTIŻ

„Napływali do Berlina całymi dniami, tygodniami i miesiącami (…). Berlińczyków musiała zdumiewać ta istna pielgrzymka zombie: tłumy żywych trupów z całej Europy przybywały do ich miasta w poszukiwaniu czegoś, co oficjalnie jeszcze nie istniało”.

Pierwsze pogłoski o tym, że Robert Koch wynalazł cudowny lek na gruźlicę, ściągnęły na niemiecką stolicę prawdziwą inwazję chorych. Nieuleczalna choroba była w XIX wieku powodem jednej trzeciej wszystkich zgonów, więc zdesperowani ludzie pokonywali tysiące kilometrów w nadziei na ratunek. Jednak czy rzeczywiście lekarstwo Kocha było skuteczne?

Poszukiwaniom leku od lat towarzyszył wyścig między dwoma największymi naukowcami tamtych czasów. Robert Koch i Ludwik Pasteur, Niemiec i Francuz, skromny doktor z prowincji i zamożny badacz. Ich starciu przyglądał się inny lekarz – Arthur Conan Doyle, przyszły autor legendarnych powieści o Sherlocku Holmesie, który rozpaczliwie liczył na ocalenie życia swojej ciężko chorej żony.

Książka Thomasa Goetza to opowieść o wielkiej XIX-wiecznej rewolucji, dzięki której medycyna, dotychczas prymitywna, oparta w dużej mierze na zabobonach i półprawdach, zmieniła się w prawdziwą naukę.

Oprawa miękka

Format: 144x205

Liczba stron: 384

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-08-10

ISBN: 978-83-240-2727-9

Tytuł oryginalny: THE REMEDY: Robert Koch, Arthur Conan Doyle, and the Quest to Cure Tuberculosis

Tłumaczenie: Rafał Śmietana

Przeczytaj także

Jak pokonano gruźlicę
Do księgarń trafił właśnie „Cudowny lek" - książka, dzięki której możemy odbyć fascynującą podróż przez epokę odkryć medycznych końca XIX wieku.
>>> czytaj więcej

Recenzje

„Cudowny lek" czy cudowna lektura? Oto jest pytanie
0 0
Do lektury książki „Cudowny lek" Thomasa Goetza podszedłem z pewną dozą sceptycyzmu. Okładka niby ciekawa, opis na tyle, a także na okładce zachęca do lektury, ale tematyka „lekarska" jakoś niezbyt przyciąga. Podobnie po kilku pierwszych stronach lektury. Ale o tym co dalej za moment.
>>> czytaj więcej
O bakteriach, ludziach i gruźlicy
0 0
Dawno, dawno temu, w czasach, kiedy mycie rąk uważano za niezdrową fanaberię...
Zaraz, zaraz. Dawno? Zaledwie 150 lat temu.
>>> czytaj więcej
Rywalizacja i nadzieja
0 0
„Cudowny lek" to książka, która zawiera mnóstwo odcieni. Poprzez nadzieję, miłość, zazdrość, rywalizację, chęć zdobycia „czegoś" niemożliwego jak na tamte czasy.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.