Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Anna In w grobowcach świata

Olga Tokarczuk

Anna In w grobowcach świata

Kolejna książka z serii MITY

„Sięgam do jednego z najstarszych mitów człowieka – opowieści o Inannie, sumeryjskiej bogini, która zeszła do podziemnego świata, by zmierzyć się ze swoją siostrą, władczynią śmierci. I wróciła. To opowieść założycielska, z której potem wypączkowały inne mity, także i te, które przetrwały do dziś. Niepokojąca, dziwna i momentami okrutna opowieść została spisana na tabliczkach klinowych około czterech tysięcy lat temu. Po raz pierwszy w historii pojawia się tutaj Autor, właściwie Autorka, i po raz pierwszy w dziejach cywilizacji tekst literacki (Hymn do Inanny) zostaje podpisany. Znamy imię tej kobiety – Enheduanna. Nie pozostaje nic innego, jak opowiadać dalej”. Olga Tokarczuk  

Udział Autorki w Projekcie MITY jest możliwy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego.

Oprawa miękka

Format: 130 x 200 mm

Liczba stron: 222

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2006-09-08

ISBN: 978-83-240-0793-3

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Recenzje

Uniwersalna opowieść o człowieku
81 52
„Anna In w grobowcach świata" Olgi Tokarczuk to powieść, która ukazała się w międzynarodowej serii MITY wydawnictwa Znak. Seria ta prezentuje dzieła najwybitniejszych współczesnych autorów, reinterpretujących opowieści w nowoczesny sposób. Olga Tokarczuk również zmierzyła się z ważnym dla siebie mitem - spisaną na tabliczkach klinowych, historią sumeryjskiej bogini Inanny, która zeszła do podziemnego świata zmierzyć się ze swoją siostra, boginią śmierci, i wróciła.
>>> czytaj więcej
Scalanie świata
87 45
„Świat składa się z punktów widzenia, ja jestem jednym z nich" - powtarzam za narratorką, by właśnie z mojej perspektywy przedstawić kilka uwag o „Annie In w grobowcach świata". Nie jest to książka „lekka i łatwa", za to „bardzo przyjemna" - o ile czytelnik lubi intelektualne wyzwania i dysponuje choćby minimalną wiedzą z dziedziny mitologii.
>>> czytaj więcej
Wielogłosowa pieśń mityczna
90 44
- SIĘGNĘŁAM do jednego z najstarszych mitów ludzkości - pisze Olga Tokarczuk w posłowiu swojej opowieści. Jego bohaterką jest sumeryjska bogini Inanna, która opuszcza swoje ziemskie królestwo i rusza do świata podziemnego, by zmierzyć się ze swoją siostrą, władczynią krainy zmarłych, Ereszkigal. Chce jej pomóc, ale też udowodnić, że można zejść do świata śmierci i wyjść z niego żywym.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.