Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mądrość, która daje nadzieję

Alfabet Tischnera to kolejna zachęta do spotkania z wciąż żywą i inspirującą myślą księdza i filozofa. Miłość i cierpienie, sumienie i wolność, krzyż i nadzieja, góry i górale, komunizm i demokracja - to tylko niektóre z haseł, jakie się w nim znalazły. Można je czytać jako komentarz do otaczającej nas rzeczywistości lub uniwersalne refleksje wybitnego kapłana.

Alfabet... to jednak przede wszystkim książka, która pokazuje, jak iść przez życie, i skłania do rozmowy o tym, co naprawdę ważne. 

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-09-03

ISBN: 978-83-240-1881-9

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Przeczytaj także

Znamy już datę 17. Dni Tischnerowskich
Tegoroczne Dni Tischnerowskie odbędą się w dniach 20-22 kwietnia. Głównym organizatorem obecnej edycji jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Głównym gościem imprezy będzie wybitny niemiecki socjolog Hans Joas.
>>> czytaj więcej
2. Dni Tischnerowskie w Gdańsku
W dniach 9-10 kwietnia odbędą się kolejne Dni Tischnerowskie w Gdańsku organizowane przez Europejskie Centrum Solidarności i Instytut Kaszubski. Tematem przewodnim będzie - tak jak potem w Krakowie - spotkanie z Innym. Wśród gości m.in. Anna Michalska, Maria Mendel, Wojciech Bonowicz, Krzysztof Frysztacki, ks. Krzysztof Niedałtowski i Kazimierz Tischner. Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
„Swoi i obcy, czyli kto jest moim bliźnim”
Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Wojtyła - Tischner. Liczy się człowiek". Odbędzie się ono w czwartek 15 grudnia o godz. 18 w siedzibie CMJPII (ul. Foksal 11). Rozmowę, w której udział wezmą ks. Adam Boniecki i Michał Łuczewski, poprowadzi Anna Karoń-Ostrowska.
>>> czytaj więcej
Wznowienie „Spowiedzi rewolucjonisty" Tischnera
Po niemal 25 latach od daty pierwszego wydania Wydawnictwo Znak przypomina jedną z najciekawszych książek ks. Józefa Tischnera.
>>> czytaj więcej
„Myśli o wolności..." w normalnej sprzedaży
Wszyscy zainteresowani „Myślami o wolności, władzy i wspólnocie" ks. Józefa Tischnera mogą teraz szukać tej książki w księgarniach albo zamówić ją przez internet.
>>> czytaj więcej
Zapraszamy na czwarty dzień 16. Dni Tischnerowskich
W ostatnim dniu 16. DT o. Jan Andrzej Kłoczowski, Jerzy Sosnowski i ks. Józef Krawiec odbiorą Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Gali towarzyszyć będzie koncert „Poeci Tischnera" z udziałem m.in. Ewy Kaim i Iwony Konieczkowskiej. Zapraszamy też na „Spotkania Filozoficzne Młodych" poświęcone „Wolności w sieci" oraz na dodatkowe spotkanie z Timothym Snyderem w Radiu Kraków.
>>> czytaj więcej
Zapraszamy na drugi dzień 16. Dni Tischnerowskich
O. Jan Andrzej Kłoczowski, Tadeusz Sławek, Karol Tarnowski i o. Ludwik Wiśniewski - to niektórzy z gości czwartkowych paneli poświęconych wolności. Wieczorem w PWST będzie można posłuchać fragmentów „Etyki solidarności" w interpretacji Jacka Romanowskiego. Słuchaczy radiowej Trójki zapraszamy o północy na specjalną dwugodzinną audycję poświęconą Dniom.
>>> czytaj więcej
16. Dni Tischnerowskie już za dwa miesiące
W dniach od 20 do 23 kwietnia odbędą się w Krakowie - już po raz szesnasty! - tradycyjne Dni Tischnerowskie. Wykład gościa głównego - Colloquia Tischneriana - zaplanowano w piątek 22 kwietnia. Dzień później wręczone zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
>>> czytaj więcej
Co się dzieje z naszą wolnością?
„Myśli o wolności, władzy i wspólnocie" ks. Józefa Tischnera to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, czym jest wolność i co się dzieje z naszą wolnością. Publikujemy dziś fragmenty tej książki. W środę 20 kwietnia - w pierwszym dniu 16. Dni Tischnerowskich - do salonów prasowych trafi specjalne wydanie „Tygodnika Powszechnego", do którego zostanie dołączona.
>>> czytaj więcej
Strefa Tischnera dla dzieci: „Czy kłamstwo boi się prawdy?"
Spotkania z dziećmi są częścią programu Strefy Tischnera od 2011 roku. Maja one zachęcić do myślenia najmłodszych, wprowadzając ich w świat filozoficznych pytań. W niedzielę 17 kwietnia o godz. 11 w Strefie Tischnera w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Pofilozofuj_my", które poprowadzą Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz
>>> czytaj więcej
Strefa Tischnera: „Przepisuję ten wiersz” i film o Aleppo
Strefa Tischnera włącza się w ogólnopolską akcję „Przepisuję ten wiersz". To próba zwrócenia uwagi na wojnę, która wciąż toczy się w Syrii, i na polskie organizacje, które niosą pomoc na Bliskim Wschodzie. W czwartek 14 kwietnia będzie można przepisać wiersz Josifa Brodskiego w księgarni De Revolutionibus i w Radiu Kraków, gdzie pokazany zostanie też film „Notatki z ciemności". Zapraszamy!
>>> czytaj więcej
Dni Tischnerowskie w Kielcach, Starym Sączu i Gdańsku
Zbliżająca się 85. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera sprawiła, że pojawiło się kilka nowych inicjatyw dedykowanych jego osobie i dziełu.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ze wstępu Wojciecha Bonowicza

”Wybór niniejszy bierze pod uwagę sytuację, w jakiej się znajdujemy. Nasze czasy nazywane są niekiedy czasami przełomowymi. W tej „godzinie przełomu” istotną rolę - przynajmniej w naszej części świata - odgrywa chrześcijaństwo i wpisana weń nadzieja. Chodzi o to, by popatrzeć na świat i spróbować go zrozumieć w perspektywie tej nadziei. Czy wolno nam mieć jeszcze „nadzieję na nadzieję”? Tischner był przekonany, że nie tylko wolno, ale że wręcz nie ma innego wyjścia - tylko ta nadzieja może „powiązać” inne, które są w naszym zasięgu. Czy miał rację? Czy byłby dziś w stanie nas o tym przekonać?”.


Z Wojciechem Bonowiczem o „Alfabecie Tischnera” rozmawia Tomasz Kosiorek

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.