Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

„A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” Dalsze przypadki ciekawego człowieka

Richard P. Feynman

„A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” Dalsze przypadki ciekawego człowieka

Tłumaczenie: Rafał Śmietana

Richard P. Feynman – laureat Nagrody Nobla, genialny fizyk i idol dla młodych naukowców na całym świecie opowiada o swoim niezwykłym życiu. Zebrane w książce historie zaskoczą was, rozbawią i na nowo zainspirują do odkrywania tajemnic nauki.

Feynman opowiada między innymi o śledztwie w sprawie przyczyn słynnej katastrofy promu Challenger. Jako członek powołanej w tym celu prezydenckiej komisji niczym najlepszy detektyw tropił to, co NASA chciała ukryć, i ujawnił zaniedbania, które doprowadziły do tragedii. Przy okazji naukowiec w fascynujący sposób opowiada o tajnikach inżynierii kosmicznej i podstawowych prawach fizyki. Do wyjaśnienia dziennikarzom, co poszło nie tak podczas feralnego startu, wystarczyły mu kawałek gumy i szklanka wody z lodem.
„A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” to pytanie, którym Arlene – ukochana żona Feynmana – potrafiła go przekonać do najbardziej szalonych pomysłów. Te słowa stały się dla niego mottem na całe życie – dzięki nim czuł się swobodnie zarówno na sali wykładowej, jak i podczas przyjęcia w królewskim pałacu. A kiedy trafił do hotelu w peerelowskiej Warszawie, bez zastanowienia rzucił się do rozkręcania instalacji elektrycznej w pokoju, aby znaleźć tam ukryte podsłuchy.

„Jeden z największych umysłów XX wieku. A także uparty, lekceważący, żartobliwy, niezwykle ciekawski i wybitnie oryginalny praktycznie we wszystkim, czym się zajmował”.

Oprawa miękka

Format: 144 x 205 mm

Liczba stron: 240

Data pierwszego wydania: 1997-01-01

ISBN: 978-83-240-0911-4

Opracowanie graficzne: Przemysław Dębowski

Tytuł oryginalny: "What Do You Care What Other People Think?" Further Adventures of a Curious Character

Tłumaczenie: Rafał Śmietana

Recenzje

Intrygujacy Noblista z innej strony
60 25
Książka dla rasowych humanistów. Tak, wiem, Richard Feynman był fizykiem. Ci, którzy nie przepadają na naukami ścisłymi, wygłaszają czasami poglądy w stylu: „Z fizykami, matematykami, informatykami nie ma o czym gadać. Nudziarze!". Książka „A co ciebie obchodzi, co myślą inni" - podobnie jak „Pan raczy żartować, panie Feynman" wydana wcześniej - jest doskonałą okazją, aby przełamać wzajemne stereotypy między humanistami a tzw. ścisłowcami.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.