Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.01.2015

aFrykas Roku 2014

Nagrodę przyznała Fundacja „Afryka Inaczej" za akcję w ramach projektu Swoją drogą. Projekt odbył się dzięki konkursowi zorganizowanego z okazji premiery książki Tomka Michniewicza w maju zeszłego roku.

Jego laureatem został Dariusz Sieradzki, pracownik koncernu naftowego, który w listopadzie 2014 roku wyruszył wraz z autorem w podróż życia do Ugandy. Życzeniem Darka było ujrzenie na własne oczy tego, jak wyniszczająca jest polityka przemysłu naftowego.

 

goryle1

 

Wybrany teren to jedno z dwóch ostatnich siedlisk goryli górskich, a zarazem miejsce zagrożone planami eksploatacji i zniszczenia przez międzynarodowe koncerny wydobywcze (bogate złoża ropy naftowej).

 

Uganda

 

Po powrocie do Polski zwycięzca konkursu, pod wpływem tego co zobaczył, zapowiedział rezygnację z pracy związanej z przemysłem paliwowym.

 

goryle1

 


aFrykasy są przyznawane przez Fundację „Afryka Inaczej" osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce.

Fundacja powstała po to, aby mówić o Afryce inaczej niż każą nam stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, gdzie obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, gdzie żyją ludzie - tłumaczy ideę nagrody Mamadou Diouf z „Afryki Inaczej".

Tomaszowi Michniewiczowi gratulujemy wyróżnienia i życzymy kolejnych inspirujących wypraw!

Historia jak z filmu, która wydarzyła się naprawdę

"Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili."
Ta propozycja dała początek trzem niezwykłym podróżom.

Trzydziestolatek z korporacji uciekający od codziennej rutyny do afrykańskiej dżungli. Młoda kobieta mierząca się ze swoimi największymi obawami w świecie ortodoksyjnego islamu. Dojrzały mężczyzna, który postanawia wreszcie odwiedzić miejsca, o jakich marzył przez czterdzieści lat.
Wyprawy na drugi koniec świata zmuszą całą trójkę do konfrontacji z własnymi lękami, złudzeniami i szansami, które zmarnowali. Kim będą po zakończeniu podróży? Wrócą do starego życia czy pójdą inną drogą?

To jest książka o podróżach i zarazem książka-podróż, którą każdy przeżyje inaczej.