Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.11.2020

„Znikanie" z tegoroczną Pomorską Nagrodą Literacką!

„Znikanie" Izabeli Morskiej z tegoroczną Pomorską Nagrodą Literacką! Książkę uhonorowano w Kategorii Książka Roku 2019. „Znikanie" było także nominowane do Nagrody Literackiej NIKE i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W roku 2018 Izabela Morska otrzymała Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości.

„»Znikanie« czytamy jak akta dochodzenia/śledztwa lub (o)powieść o drodze do prawdy" napisał w „Czasie Kultury" Maciej Duda, a Kinga Dunin tak pisała o książce w „Krytyce Politycznej": „Bohaterka »Znikania« bywa narcystyczna, czasem wydaje się egzaltowana, ale każdy przeżywa chorobę po swojemu, ból jest odczuciem subiektywnym. Ale przede wszystkim chorowanie jest złożonym procesem społecznym, a nie tylko „czymś w organizmie". Różne nitki prowadzą od choroby do innych systemów - instytucji, kultury, tradycji, polityki. W chorobie odbija się cały świat, mikrokosmos ciała łączy się ze społecznym makrokosmosem".

Proza jak zastrzyk w serce

Proza, która jak żadna do tej pory przekracza granice autobiografii i łączy śledztwo medyczne, reportaż interwencyjny oraz traktat filozoficzny o chorobie.

Kończy sprawdzać prace studentów, gdy nagle traci czucie w palcach. Potem przychodzą potworny ból i inne objawy. Jej świat to teraz mapa z adresami kolejnych specjalistów. Uczy się, jak być dobrą pacjentką, która pretensji nie ma nigdy, a pieniądze – zawsze. Jednocześnie z pasją naukowca rozpoczyna własne dochodzenie: co to za choroba? Co zaniedbała, czego nie zauważyła? A może choruje razem z Polską?

Wielki powrót pisarki kiedyś znanej jako Izabela Filipiak, obecnie Morska.
Jak wcześniej Susan Sontag autorka bierze pod lupę tajemniczą chorobę, siebie jako pacjentkę, a co równie ważne – polską służbę zdrowia. Tworzy opowieść dla tych, którzy nie chcą zniknąć. Chcą wyzdrowieć.