Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

10.10.2016

Zmarł Andrzej Wajda

W niedzielę zmarł Andrzej Wajda, wybitny reżyser, współtwórca polskiej szkoły filmowej, nasz przyjaciel. Stworzył szereg pamiętnych i ważnych dla polskiej kultury dzieł. Wśród nich: „Kanał", „Popiół i diament", „Popioły", „Wesele", „Ziemia obiecana", „Pan Tadeusz", „Katyń" i wiele innych. W Znaku ukazały się jego biografia „Kino i reszta świata", w której opowiadał, czym jest dla niego kino.

Andrzej Wajda kilka miesięcy temu ukończył swój ostatni film, "Powidoki" - opowieść o Władysławie Strzemińskim, malarzu, teoretyku sztuki i pedagogu, historię o tym, jak komunistyczna władza niszczyła wybitnego artystę. "Powidoki" są polskim kandydatem do Oscara.

Fot. Mariusz Kubik

Dlaczego Andrzej Wajda został reżyserem?

Głośna już książka, której ukazanie zbiegło się w czasie z otrzymaniem przez reżysera Oskara za całokształt twórczości. Dlaczego Andrzej Wajda został reżyserem, jaki wpływ na jego karierę mogła mieć pogoda? Z jakiej przyczyny doszło do rozwiązania „tajemniczego X”? Na czym polegał fenomen Zbyszka Cybulskiego? Wszystko o kulisach polskiego kina, reżyserskim fachu.