Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

11.10.2017

Żeby złapać seryjnego mordercę, musisz spojrzeć na świat jego oczami

John Douglas to żywa legenda FBI. Pionier trudnej sztuki profilowania przestępców, z której korzystają dziś stróże prawa na całym świecie, pierwowzór agenta Crawforda z serii o Hannibalu Lecterze. W ciągu ćwierć wieku służby brał udział w setkach skomplikowanych dochodzeń, jego praca zaowocowała ujęciem i skazaniem wielu zwyrodniałych zbrodniarzy, bez wątpienia dzięki niemu ocalono trudną do określenia liczbę ludzkich istnień.

Napisana przez niego wspólnie z Markiem Olshakerem bestsellerowa książka „Mindhunter" (dosłownie: łowca umysłów) po ponad dwudziestu latach doczekała się ekranizacji w formie serialu Netflixa oraz polskiego wydania. Ta książka to znacznie więcej niż życiorys nieugiętego stróża prawa; obok kroniki najbardziej wstrząsających i spektakularnych spraw, nad którymi pracował Douglas, znaleźć w niej można także studium zbrodniczego umysłu oraz refleksje dotyczące niełatwych dylematów etycznych.

Czy w przypadku seryjnych morderców wiara w skuteczność jakiejkolwiek resocjalizacji jest choć trochę uzasadniona? Dlaczego prezentujący tradycyjne podejście do pacjenta psychiatrzy tak łatwo dają się zwieść pozorowaną poprawą ich stanu zdrowia? Co powoduje, że nawet doświadczonym lekarzom zdarza się zaopiniować pozytywnie wnioski o opuszczenie więzienia przez osobników, którzy, że odzyskawszy wolność niemal na pewno znowu zabiją?

Douglas i Olshaker stawiają także pytania o przyczyny i możliwą prewencję; co społeczeństwo może zrobić, by przestać produkować jednostki pozbawione moralności i empatii? I wreszcie sprawa najbardziej kontrowersyjna: czy „niepoczytalność" nie jest przypadkiem martwym terminem, którego nadużywanie powoduje, że kryminalistom udaje się uniknąć kary?

Lektura tej książki powodować może głęboki dyskomfort, może postawić pod znakiem zapytania wiarę w człowieka i obecne w nim dobro. A jednak dla samej choćby uczciwości intelektualnej warto uwzględnić świadectwo Douglasa, bo rzuca ono nowe światło ̶ czy raczej cień ̶ na wszelkie rozważania o ludzkiej naturze.

Na podstawie książki MINDHUNTER powstał serial wyprodukowany przez NETFLIX w reżyserii DAVIDA FINCHERA – twórcy SIEDEM i ZODIAKA.

Wejść w umysł myśliwego. To moja rola. Kiedy patrzę na tłum ludzi w galerii handlowej, wypatruję ofiary. Próbuję rozpoznać, kogo będzie najłatwiej schwytać. Muszę poczuć dreszczyk emocji, który odczuwa polująca bestia. Tylko tak będę mógł ją złapać. MINDHUNTER

Mroczna książka Johna Douglasa – jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI.
Douglas badał miejsca zbrodni dokonywanych przez najgroźniejszych psychopatów, próbował przewidzieć kolejne ruchy seryjnych morderców i stawał z nimi oko w oko. Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Teraz dzieli się opowieściami o swoich najsłynniejszych śledztwach i ryzykownych próbach wniknięcia w najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatów.
Żeby złapać seryjnego mordercę, musisz spojrzeć na świat jego oczami. Musisz zacząć myśleć jak bestia.