Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

11.12.2016

W poszukiwaniu "najściślejszej ojczyzny"

W niedzielę 11 grudnia zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z cyklu Evviva l'arte w Teatrze Collegium Nobilium przy warszawskiej Akademii Teatralnej. Tym razem na scenie im. Kreczmara, w budynku Akademii, na ostatnim piętrze gośćmi będą - pisarka Joanna Bator, której najnowsza powieść „Rok królika" właśnie ukazała się w Znaku i laureat Oscara Paweł Pawlikowski.

Temat rozmowy, którą poprowadzi Rafał Sławoń brzmi „W poszukiwaniu »najściślejszej ojczyzny« - inspiracje.

"Najściślejszą ojczyzną" może być miejsce na ziemi, ale też przynależność narodowa, religijna, tożsamość kulturowa, wspólnota wartości, język. Próba dookreślenia własnej "najściślejszej ojczyzny" może być próbą poszukiwania korzeni, identyfikacji na wielu poziomach - geograficznym, społecznym, obyczajowym, kulturowym, narodowym, historycznym. Poczucie posiadania "najściślejszej ojczyzny" może dawać siłę, pewność siebie, budować samoświadomość człowieka.

Poszukiwana czy odnaleziona - rozumiana na wiele sposobów "najściślejsza ojczyzna" jest nieustającym źródłem inspiracji artystycznych. Rozmawiać o tym zgodzili się Joanna Bator i Paweł Pawlikowski.

W "Roku królika", najnowszej książce laureatki nagrody Nike, miejscem akcji nie pierwszy raz jest miasteczko na Dolnym Śląsku, rodzinnej krainie Joanny Bator, której tajemnice wraz z autorką odkrywa kolejna bohaterka jej powieści.

Paweł Pawlikowski nazywany jest brytyjskim reżyserem polskiego pochodzenia. W filmach laureata Oscara istotna jest szeroko pojęta tożsamość postaci - widać to w wielu obrazach, od dokumentu Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem, przez Lato miłości, po najsłynniejszą Idę. Jak kwestie związane z osobistym rozumieniem "najściślejszej ojczyzny" wpłynęły na jego twórczość.

Zapraszamy o godz. 19 (ul. Miodowa 22/24). Wstęp wolny.

Książki