Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

18.02.2015

Ukraina oczami Żanny Słoniowskiej

Żanna Słoniowska - Ukrainka o polskich korzeniach, dziennikarka, tłumaczka. Mieszka w Krakowie. O swojej powieści mówi: „W trakcie pisania tej książki krew przelana za wolną Ukrainę była fikcją. Niestety w lutym 2014 roku przestała nią być". Powieść Dom z witrażem zwyciężyła w konkursie literackim „To się musi powieść" zorganizowanym przez wydawnictwo Znak Literanova. Jury, w którego skład weszły m.in. Sylwia Chitnik i Justyna Sobolewska, wybrało ją spośród blisko tysiąca nadesłanych prac.

Autorka Domu z witrażem już dziś (18.02) w audycji Magdy Mikołajczuk Moje książki. Start o godz. 20.14.

Dom z witrażem to historia czterech pokoleń kobiet mieszkających we Lwowie, historia współczesnej Ukrainy i jej powiązań z Polską - sięgająca aż do niedawnych krwawych wydarzeń na Majdanie. To historia otwierania oczu na sztukę i historię. Powieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich.

Audycja Moje książki Magdy Mikołajczuk to środowe spotkania z pisarzami, tłumaczami i krytykami, rozmowy o prozie i poezji, aktualności literackie i wizyty na festiwalach książki. Początek zawsze po godz. 20.00.

POLECAMY!

Zwyciężczyni konkursu na najlepszą powieść zorganizowanego przez Wydawnictwo Znak.

Najlepsza spośród niemal 1000 nadesłanych tekstów.
Wybrana przez jury, w którego skład weszli m.in. Sylwia Chutnik, Justyna Sobolewska, Zofia Fabjanowska-Micyk, Jarosław Czechowicz.

Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła się we wzajemną fascynację.
Dojrzały mężczyzna odkrywa przed młodą kochanką Lwów – miasto spadających balkonów, ozdobnych niczym torty fasad kamienic i zdewastowanych pomników Lenina.
"Dom z witrażem" to historia otwierania oczu na sztukę i historię. Opowieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich. Jest to wreszcie opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. W życiu i myśleniu.