Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

18.02.2015

Ukraina oczami Żanny Słoniowskiej

Żanna Słoniowska - Ukrainka o polskich korzeniach, dziennikarka, tłumaczka. Mieszka w Krakowie. O swojej powieści mówi: „W trakcie pisania tej książki krew przelana za wolną Ukrainę była fikcją. Niestety w lutym 2014 roku przestała nią być". Powieść Dom z witrażem zwyciężyła w konkursie literackim „To się musi powieść" zorganizowanym przez wydawnictwo Znak Literanova. Jury, w którego skład weszły m.in. Sylwia Chitnik i Justyna Sobolewska, wybrało ją spośród blisko tysiąca nadesłanych prac.

Autorka Domu z witrażem już dziś (18.02) w audycji Magdy Mikołajczuk Moje książki. Start o godz. 20.14.

Dom z witrażem to historia czterech pokoleń kobiet mieszkających we Lwowie, historia współczesnej Ukrainy i jej powiązań z Polską - sięgająca aż do niedawnych krwawych wydarzeń na Majdanie. To historia otwierania oczu na sztukę i historię. Powieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich.

Audycja Moje książki Magdy Mikołajczuk to środowe spotkania z pisarzami, tłumaczami i krytykami, rozmowy o prozie i poezji, aktualności literackie i wizyty na festiwalach książki. Początek zawsze po godz. 20.00.

POLECAMY!

KSIĄŻKA UHONOROWANA NAGRODĄ CONRADA
NOMINACJA DO LITERACKIEJ NAGRODY NIKE

Wydawnictwo Znak przekaże dochód ze sprzedaży książkina pomoc humanitarną dla Ukrainy

Historia czterech kobiet, jednego witrażu we Lwowie i całej Ukrainy.

„Żanna Słoniowska pisze pięknie, z empatią i wrażliwością. To nowy, ważny głos w polskiej literaturze”.
/Olga Tokarczuk/

W lwowskiej kamienicy z niespotykanym witrażem mieszkają cztery kobiety – prababka, babka, wnuczka i prawnuczka. Żyją w mieście, w którym brakuje mężczyzn, bo porwała lub pokaleczyła ich historia. Kobiety toczą własne wojny i rewolucje.

Prababka ma rytuał zamykania drzwi. Najpierw pierwsze, ciemne, drewniane – dwa obroty klucza i łańcuch. Potem kolejne, białe, zamykane równie gorliwie. Po tym, co przeżyła w Rosji wie, że nigdzie nie może czuć się bezpiecznie.
Kiedy pewnego dnia 1988 roku do mieszkania przynoszą zawinięte w niebiesko-żółtą flagę ciało jej wnuczki, prababka przestaje blokować drzwi. Najgorsze już się stało.
Ale to nie koniec historii tej rodziny. I nie koniec walki o niezależność.

Dom z witrażem to poruszająca opowieść o kobietach, miłości i budzeniu się do wolności.

„Słoniowska potrafi fascynująco opowiadać, potrafi też wniknąć w rzeczywistość ukraińską. To zaskakujące odkrycie literackie”.
/Justyna Sobolewska, Polityka/

„Ta historia mogła się zdarzyć tylko w Ukrainie. Ale mogła się też zdarzyć wszędzie, bo krew na niebiesko-żółtej fladze to tylko początek bardzo intymnej opowieści o czterech pokoleniach kobiet”.
/Zofia Fabjanowska-Micyk, Zwierciadło/

„Słoniowska pisze subtelnie i pięknie – każdy wyraz wyczarowuje obrazy, podobnie jak tytułowy witraż, który rzuca kolorowe światła. Od nas zależy, czy je dostrzeżemy”.
/Sylwia Chutnik/

„Niewiele powieści potrafi tak poruszyć serce i umysł”.
/The Wall Street Journal/

„Żanna Słoniowska olśniewa umiejętnością łączenia nie tylko epok, ale także sztuki i miłości, intymności i polityki”.
/Le Figaro/

„Imponująca powieść, która w subtelny sposób pokazuje wpływ historii na życie jednostki”.
/Deutschlandfunk/