Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.03.2015

Trzymamy kciuki za „Beksińskich”

W niedzielę 1 marca 2015 roku jury - pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego - odbyło posiedzenie, na którym spośród 84 książek nominowało dziesięć tytułów do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2014. Magdalena Grzebałkowska, autorka książki Beksińscy. Portret podwójny znalazła się w tym elitarnym gronie.

Od momentu premiery książki w lutym 2014 roku zarówno autorka, jak i książka otrzymały wiele wyróżnień i nagród. Magdalena Grzebałkowska nominowana była między innymi do Gwarancji Kultury 2014 w kategorii literatura oraz „Róży Gali" w kategorii książka.

W czerwcu 2014 roku autorka otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej, a w listopadzie znalazła się w gronie osobowości medialnych, które walczyły o nagrody w 8. edycji plebiscytu MediaTory. Nominowana była w kategorii ObserwaTOR, za prawdziwe opowieści z innego - choć często bliskiego nam - świata.

Beksińscy. Portret podwójny otrzymali między innymi tytuł Książki Kwietnia 2014 w kategorii literatura faktu przyznany przez Magazyn Literacki „Książki" oraz tytuł Książki Maja 2014, który otrzymali od Warszawskiej Premiery Literackiej.

Biografia Beksińskich nominowana była też do Bestsellerów Empiku 2014 w kategorii literatura faktu, walczyła o miano Najgorętszej Książki Lata w plebiscycie zorganizowanym przez TVP Kultura, a także o tytuł Książki Roku 2014 w konkursie „Pióro Fredry". Książka znalazła się też na „Afiszu" tygodnika „Polityka", który umieścił ją na liście najważniejszych książek 2014 roku w kategorii literatura polska. Przez wiele tygodni utrzymywała się tez na liście najchętniej kupowanych książek w sieci księgarń Matras.

Finałową piątkę, która walczyć będzie o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2014 roku poznamy w kwietniu 2015 roku. Laureata Nagrody - 15 maja br.

Trzymamy kciuki za Magdalenę Grzebałkowską oraz niezwykle wciągającą biografię Zdzisława i Tomasza Beksińskich - Beksińscy. Portret podwójny.

fot. bookklips

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.