Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.04.2016

Temat, który wciąż budzi wielkie emocje

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" - widnieje na medalach Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Yad Vashem. Profesor Władysław Bartoszewski, jeden z nielicznych bezsprzecznych autorytetów XX wieku, zmarł dokładnie przed rokiem. Podczas pogrzebu na warszawskich Powązkach żegnały go setki osób, w tym prezydenci Polski i Niemiec. Upamiętniając pamięć Profesora, wydawnictwo Znak w rocznicę śmierci, oddaje w ręce Czytelników jego ostatnią, niepublikowaną dotąd książkę „Polacy Żydzi Okupacja". Stanowi ona ważny głos we, wciąż budzącej wielkie emocje, debacie o zasługi Polaków w ratowaniu Żydów.

Władysław Bartoszewski będąc świadomym, że to jego ostatnia praca, nadał jej formę summy swoich poglądów na temat, któremu poświecił większość swojego życia: „Postanowiłem, w oderwaniu, o ile się da, od osobistych, subiektywnych doświadczeń, napisać książkę o tym, co było wspólne Żydom i Polakom w strasznych warunkach hitlerowskiej eksterminacji. O ich trudnym, a potem ostatecznym losie, o bezradności prześladowanych i samotności ginących. O tym, co Polacy - bo na ich ziemi się to działo - konkretnie robili, aby Żydom pomóc, a czego nie robili. I czego zrobić nie mogli".

Książka wzbogacona jest obszerną rozmową o stosunkach polsko-żydowskich przeprowadzoną z Władysławem Bartoszewskim przez Bożenę Szaynok w ostatnich dniach przed śmiercią profesora.

Książki