Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

17.02.2015

Teatralny „Koniec świata w Breslau”

Powieść Marka Krajewskiego przenoszą na scenę Wrocławskiego Teatru Współczesnego Agnieszka Olsten („Kotlina") i Krzysztof Kopka. Będzie to pierwsza realizacja prozy tego autora w teatrze.

Koniec świata w Breslau Marka Krajewskiego to pełen napięcia thriller psychologiczny, rozgrywający się w fascynującym świecie lat dwudziestych XX wieku, zaludnionym przez piękne kobiety, zdegenerowanych arystokratów, morfinistów i członków tajemnych sekt. W mrocznych zaułkach Wrocławia, ponurego, przesiąkniętego zbrodnią miasta, grasuje seryjny morderca, którego tropem podąża Eberhard Mock. Powieść jest drugą z serii książek, których głównym bohaterem jest radca kryminalny Eberhard Mock.

W spektaklu wystąpią: Maria Kania, Beata Rakowska, Jolanta Solarz, Piotr Bondyra, Przemysław Kozłowski, Maciej Kowalczyk, Tomasz Orpiński, Tadeusz Ratuszniak, Jerzy Senator, Michał Szwed, Krzysztof Zych. W rolę inspektora Eberharda Mocka wcieli się gościnnie Konrad Imiela, aktor teatralny i filmowy, od ponad dziesięciu lat dyrektor artystyczny wrocławskiego Teatru Muzycznego „Capitol".

Scenografię do sztuki projektuje rzeźbiarz Olaf Brzeski, który podobnie jak Kuba Suchar, kompozytor muzyki do spektaklu, współpracował już z Agnieszką Olsten przy sztuce Kotlina na motywach powieści Olgi Tokarczuk, wystawionej w 2013 roku.

Planowana prapremiera sztuki Koniec świata w Breslau odbędzie się 16 maja 2015 roku na Dużej Scenie w Tatrze Współczesnym we Wrocławiu.

Więcej szczegółów już wkrótce.

Koniec świata w Breslau to druga książka z najsłynniejszej polskiej serii kryminalnej.

Wrocław. Zima 1927 roku. Seryjny morderca zostawia za sobą krwawy ślad. Przy zwłokach ofiar policja znajduje kartki z kalendarza. Jak zapobiec kolejnej zbrodni? Jak złapać zabójcę? Odpowiedź na te pytania zna tylko jedna osoba, Eberhard Mock.

Komisarz zajęty jest jednak problemami swojego bratanka i młodziutką żoną Sophie. W życiu małżeńskim nie wiedzie mu się tak dobrze, jak w życiu towarzyskim, w świecie trunków i kulinarnych eskapad, oraz zawodowym, gdzie jest najlepszym śledczym w przedwojennym Wrocławiu.

Marek Krajewski, ur. 1966 – pisarz, filolog klasyczny. Przez wiele lat prowadził na Uniwersytecie Wrocławskim zajęcia, z których zrezygnował, aby poświęcić się wyłącznie pisaniu książek. Autor bestsellerowych powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim. Zadebiutował w 199 9 roku Śmiercią w Breslau. Jego powieści ukazały się w osiemnastu krajach. Laureat m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia.