Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

15.01.2020

Spotkanie z prof. Aleksandrem Skotnickim

W środę 15 stycznia Wydawnictwo Znak i Uniwersytet Jagielloński zapraszają na spotkanie z profesorem Aleksandrem Skotnickim, Katarzyną Kachel i Maciejem Kwaśniewskim poświęcone książce „Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu".

To pierwsza publikacja, w której wybitny profesor medycyny Aleksander Skotnicki w rozmowie z dwójką dziennikarzy opowiada o swojej życiowej drodze i doświadczeniach, które ukształtowały go jako lekarza, naukowca, ale też społecznika przywracającego pamięć o losach ocalonych z Holokaustu.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16 w Aulii Collegium Novum (ul. Gołębia 24) w Krakowie. 

„Na co dzień zajmuję się ratowaniem życia. Historie tych, którzy je zachowali w tak okrutnych czasach, wzbogacają mnie jako lekarza. Pomagają mi wskazywać moim chorym wartość i sens życia".
Aleksander B. Skotnicki

Aleksander B. Skotnicki - profesor medycyny, hematolog, transplantolog, były kierownik Katedry Hematologii CMUJ, twórca i długoletni ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Społecznik, badacz losów Żydów uratowanych z Holokaustu i ich wielki przyjaciel.

Katarzyna Kachel - dziennikarka, poszukiwaczka ciekawych ludzi i historii. Kolekcjonerka opowieści niebanalnych i dziejowych cudów, zwłaszcza tych ocalałych z Holokaustu.

Maciej Kwaśniewski - dziennikarz i wydawca.
W stanie wojennym twórca i kolporter podziemnej prasy i wydawnictw. W latach 90. dziennikarz „Czasu Krakowskiego", a dzięki jego publikacjom w gazecie udało się po raz pierwszy po wojnie zorganizować spotkanie żydowskich i polskich pracowników Oskara Schindlera. Były zastępca redaktora naczelnego „Gazety Krakowskiej" i „Dziennika Polskiego", redaktor naczelny „Taternika".

Nie ma rzeczy cenniejszych od życia i pamięci

Są postawy, które są niezmienne bez względu na okoliczności historyczne. Są wybory, które determinuje zmysł moralny i elementarne poczucie ludzkiej solidarności.
Aleksander B. Skotnicki w rozmowie z dwójką dziennikarzy opowiada o swojej codziennej walce o życie pacjentów z białaczką i o przeszczepach szpiku, które pozwalają okiełznać chorobę. Druga jego pasja i obszar niestrudzonej aktywności to przywracanie powszechnej pamięci niewiarygodnych losów podopiecznych Oskara Schindlera ocalonych przez niego z Holokaustu.

1943 rok, krakowskie getto. Nastoletnia dziewczyna pozuje do zdjęcia, choć grozi za to śmierć.
2005 rok, Tel Awiw. Hematolog z Krakowa prof. Aleksander B. Skotnicki prezentuje historyczne zdjęcia miasta, którego już nie ma. Na widowni ponad setka byłych mieszkańców Krakowa, ocalałych z Holokaustu. Gdy wyświetla zdjęcie nastolatki, na widowni odzywa się mocny głos: „To ja jestem na tym zdjęciu”.

"Na co dzień zajmuję się ratowaniem życia. Historie tych, którzy je zachowali w tak okrutnych czasach, wzbogacają mnie jako lekarza. Pomagają mi wskazywać moim chorym wartość i sens życia."
/Aleksander B. Skotnicki/


Aleksander B. Skotnicki – profesor medycyny, hematolog, transplantolog, były kierownik Katedry Hematologii CMUJ, twórca i długoletni ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Społecznik, badacz losów Żydów uratowanych z Holokaustu i ich wielki przyjaciel.