Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

28.03.2015

Poczuj atmosferę Niedzieli Palmowej w Jerozolimie

Niedziela Palmowa to dla katolików z Ziemi Świętej niezwykły dzień. Jest to jedna z nielicznych okazji kiedy są tak naprawdę widoczni w przestrzeni publicznej - mówi Marcin Gutowski, autor książki Ziemia Święta. Opowieści z Izraela i Palestyny, wydanej w marcu przez wydawnictwo Znak.

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda ta niezwykłe barwna procesja?

Wsłuchać się w dźwięki psalmów i innych śpiewów przewidzianych liturgią Niedzieli Palmowej?

Usłyszeć życzenia, jakie na rozpoczynający się Wielki Tydzień przekazuje pielgrzymom, ale i wszystkim chrześcijanom łaciński Patriarcha Jerozolimy arcybiskup Fouad Twal?

Kliknij poniższe nagrania!

Polecamy uwadze również samą książkę reportera radiowej Trójki. Każdy z bohaterów Ziemi Świętej. Opowieści z Izraela i Palestyny opowiada Marcinowi Gutowskiemu o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu. Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.

Poniżej jedna z recenzji reportażu Gutowskiego:

Krótkie, sugestywne obrazy, bliskowschodnie portrety. Historia, polityka i tzw. racje stron są gdzieś w tle. Bez ważenia, mierzenia, roztrząsania, bez ocen. Autor nie ma ambicji tłumaczyć czytelnikowi tego świata, a czytelnik nie musi go rozumieć. Nikt nie próbuje przeciąć gordyjskiego węzła ani zamknąć puszki Pandory. Właśnie dlatego - od niechcenia i bez wysiłku - udaje się Gutowskiemu pokazać jak złożonym, trudnym i niezwykłym krajem jest Izrael.
Aleksandra Buchaniec-Bartczak / Forum Żydów Polskich

 

fot. Marcin Gutowski

O procesji Niedzieli Palmowej w Jerozolimie
Usłysz dźwięki towarzyszące procesji Niedzieli Palmowej w Jerozolimie
Pieśń procesyjna 2
Pieśń procesyjna 3
Patriarcha Jerozolimy o celebracji Niedzieli Palmowej

Prawdziwe opowieści z Ziemi Świętej

„Najbardziej pożądany kawałek pustyni” to nie tylko cel religijnych pielgrzymek i miejsce nieustannego wyniszczającego konfliktu. Zamieszkiwana przez Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta, choć podzielona betonowym murem, dla tysięcy ludzi jest przede wszystkim domem.
Każdy z bohaterów tej książki opowiada o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu.
Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemal zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski. Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.