Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.04.2016

"Pałac. Biografia intymna" nominowany do Nagrody Literackiej Miasta Warszawy

Z przyjemnością informujemy, że książka Beaty Chomątowskiej „Pałac. Biografia intymna" została nominowana do Nagrody Literackiej Miasta Warszawy. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Tajne korytarze, nieistniejące piętra, podziemne kondygnacje - jakie jeszcze sekrety skrywa najwyższy budynek w Polsce, dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego? Polecamy historię kontrowersyjnego, często znienawidzonego, budynku, który stał się symbolem Warszawy, a za kilka dni będzie obchodził 60-lecie! Autorka jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie, przytacza listy, które pisano do Pałacu oraz opisuje dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów.

Świadek przeszłości czy przeklęty symbol?

To nie polski Wersal ani Empire State Building. Bliżej mu do kafkowskiego Zamku. Jest źródłem miejskich legend: o 30 podziemnych kondygnacjach, o nieistniejących piętrach, o tunelu łączącym go z Domem Partii. Do dziś rzuca na Warszawę najdłuższy cień.

Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa.

„Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.