Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Opowieść księżniczki Sultany

W Arabii Saudyjskiej obowiązuje surowe prawo szariatu, w myśl którego kobiety nie mogą m.in. prowadzić aut (grozi za to chłosta, a nawet 5 lat więzienia) czy samotnie podróżować. To kraj, w którym kobieta, nawet w czasie operacji, ma twarz przykrytą czarną chustą. Kraj, w którym kobieta nie może zapiąć pasów bezpieczeństwa, bo eksponują jej biust. Kobieta w Arabii Saudyjskiej ma przez całe życie status prawny dziecka. Bez zgody opiekuna - ojca lub męża - nie może prawie nic.
Jak naprawdę wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku, w czasach internetu i nowoczesności?

Bohaterka książki "Łzy księżniczki. Moje życie w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata", księżniczka Sultana, napisała we wstępie:
„Mieszkam w kraju, w którym kobietom nadal nie wolno prowadzić samochodu.
Mieszkam w kraju, w którym duchowni zadecydowali, że kobietę należy wychłostać za to, że odwoziła swojego syna do szkoły.

Mieszkam w kraju, w którym każdy mężczyzna ma prawo do znęcania się emocjonalnego, bicia, a nawet zamordowania kobiet ze swojej rodziny, bez obaw o publiczne potępienie czy karę ze strony wymiaru sprawiedliwości.
Mieszkam w kraju, w którym nie wszyscy mężczyźni chcą skazywać niepokorne kobiety na karę śmierci.

Mieszkam w Arabii Saudyjskiej - najbogatszym królestwie świata, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr."

Autorka „Łez księżniczki", Amerykanka Jean Sasson w 1978 roku dostała pracę w najbardziej prestiżowym szpitalu na Bliskim Wschodzie: w Królewskim Szpitalu Specjalistycznym i Centrum Badań w Rijadzie. Dzięki dyrektorowi szpitala doktorowi Nizarowi Feteih poznała członków saudyjskiej rodziny królewskiej, między innymi króla Khalida i następcę tronu księcia Fahda.

W 1983 roku blisko zaprzyjaźniła się z księżniczką Sułtaną. Po latach ta znajomość pozwoliła jej napisać słynną trylogię o księżniczce. We współpracy z Sultaną powstała też czwarta książka „Łzy księżniczki", opisująca zmiany kulturowe dotyczące sytuacji kobiet w pustynnym królestwie.

Jean spędziła w Arabii Saudyjskiej dwanaście lat. Nim opuściła Rijad w 1991 roku, poznała wiele Arabek i nawiązała z nimi przyjaźnie. Największy sukces odniosła trylogia o księżniczce - seria opowieści o jej przyjaciółce, księżniczce Sułtanie al-Saud. Trylogia znalazła się na liście stu najważniejszych książek napisanych przez kobiety w ciągu ostatnich ośmiu wieków i sprzedała się na całym świecie w milionach egzemplarzy.

Jean Sasson stała się ekspertką w dziedzinie Bliskiego Wschodu, zapraszaną przez amerykańskie i międzynarodowe stacje telewizyjne oraz cytowaną w światowej prasie. Jej książki cieszą się uznaniem wśród czytelników na całym globie.

Fot. z archiwum autorów bloga: https://arabiasaudyjska-ksa.blogspot.com/

Książki