Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

07.10.2016

Obrazy Zdzisława Beksińskiego w Krakowie

W piątek w krakowskim Nowohuckim Centrum Kultury zostanie otwarta Galeria Zdzisława Beksińskiego!

50 obrazów jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy współczesnych wypełni precyzyjnie stworzoną przestrzeń Galerii. Kolekcję przekazaną Nowohuckiemu Centrum Kultury przez Annę i Piotra Dmochowskich dopełnia 200 rysunków i fotografii. Otwarcie wystawy poprzedzi spektakl „Kryptonim 27" w wykonaniu Art Color Ballet - inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego. Malarstwo przełożone na język sceny.

A my polecamy bestsellerową książkę „Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej.

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

Jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat!

To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

"Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści."
/Mariusz Szczygieł/

"Zdaje się, że praca Magdaleny Grzebałkowskiej w tym wypadku to nie tylko przepłynięcie wpław oceanu materiałów dowodowych – to też pióro, które zdołało je powiązać tak, że tworzą spójną, arcybarwną opowieść, tak wieloperspektywiczną i zagadkową jak co najmniej samo życie."
/Dorota Masłowska, „Dwutygodnik”/

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką „Gazety Wyborczej” i autorką bestsellerowych książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" oraz "1945. Wojna i pokój".