Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

07.10.2016

Obrazy Zdzisława Beksińskiego w Krakowie

W piątek w krakowskim Nowohuckim Centrum Kultury zostanie otwarta Galeria Zdzisława Beksińskiego!

50 obrazów jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy współczesnych wypełni precyzyjnie stworzoną przestrzeń Galerii. Kolekcję przekazaną Nowohuckiemu Centrum Kultury przez Annę i Piotra Dmochowskich dopełnia 200 rysunków i fotografii. Otwarcie wystawy poprzedzi spektakl „Kryptonim 27" w wykonaniu Art Color Ballet - inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego. Malarstwo przełożone na język sceny.

A my polecamy bestsellerową książkę „Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.