Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

07.12.2018

O zbrodni, pamięci i prawie. Powrót do Lwowa – spotkanie z prof. Philippe’em Sandsem

Zapraszamy na spotkanie z Philippe'em Sandsem, wybitnym brytyjskim i francuskim profesorem prawa międzynarodowego, wielokrotnym obrońcą przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, komentatorem CNN i BBC Word Service, a także autorem przetłumaczonej na ponad 20 języków książki Powrót do Lwowa. O genezie ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości.

Kiedy w 2010 roku zaproszono go do wygłoszenia wykładu we Lwowie, dostrzegł, ile tajemnic wiąże się z biografiami dwóch wybitnym przedwojennych prawników związanych z miastem - Herszem Lauterpachtem i Rafaelem Lemkinem, twórcami pojęć „ludobójstwo" i „zbrodnia przeciwko ludzkości". Obaj studiowali na wydziale prawa Uniwersytetu Lwowskiego, który przed II wojną światową był najsilniejszy ośrodkiem jurydycznym w Polsce.

Bohaterem Powrotu do Lwowa jest również Leon Buchholz, urodzony w 1904 roku we Lwowie dziadek autora, który po wojnie osiadł w Paryżu. W czasie pracy nad książką o lwowskim środowisku prawniczym Sands uświadomił sobie, jak mało wiedział nt. przeszłości swoje rodziny i w jaki wielu miejscach jego prywatna historia wiąże się z biografiami słynnych lwowskich prawników.
Podczas spotkania w MCK prof. Sands opowie również o swojej nowej książce poświęconej Otto Wächterowi, nazistowskiemu gubernatorowi dystryktu Galicja.
Rozmowę poprowadzi Żanna Słoniowska, polska pisarka o ukraińskich korzeniach, autorka nagradzanej powieści "Dom z witrażem".
Wykład został zorganizowany w ramach Konferencji o ludobójstwie. Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć tutaj.
Prof. Philippe Sands jest prawnikiem specjalizującym się w prawie międzynarodowym i profesorem prawa na University College w Londynie. Nauczał na New York University oraz jako profesor wizytujący na University of Toronto, University of Melbourne, a także na Université de Paris I. W roku 2003 uhonorowany został tytułem Queen's Counsel.

Spotkanie z: prof. Philippe’em Sandsem

Data spotkania: Piątek, 07 grudnia 2018

Godzina: 18:00

Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury Rynek Główny 25 w Krakowie

Prowadzący: Żanna Słoniowska