Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.10.2018

O mapach. Barbaruk | Berg | Brooke-Hitching

Pierwsze mapy powstały po to, by nasi przodkowie mogli trafić do celu. Kolejne zaś po to, byśmy poczuli, że cel, którym był podbój świata, został przynajmniej częściowo osiągnięty. Pragnienie panowania nad rzeczywistością skłaniało śmiałków do podejmowania dalekich wypraw, dzięki którym utrwalano na mapach nowe lądy. Gdy jednak brakowało odważnych podróżników lub jakieś terytorium okazywało się nieprzystępne, do gry o świat włączała się wyobraźnia, która skłaniała ludzi do tworzenia kartograficznych fikcji. Jaki wpływ miały na losy ludzkości?

Pełny kalendarz spotkań odbywających się w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada znajdą Państwo Tutaj 

Spotkanie z: Thomasem Reinertsenem Bergiem i Edwardem Brooke-Hitchingiem

Data spotkania: Czwartek, 25 paździeranika 2018

Godzina: 16:00

Gdzie: Pałac Czeczotka ul. Świętej Anny 2 w Krakowie

Prowadzący: Magdalena Barbaruk

Zdobywca nagrody Brageprisen dla najlepszej norweskiej książki non-fiction 2017. Prawa zostały sprzedane do 10 krajów

Jak widzieli świat ludzie, którzy mieszkali w jaskiniach? Jak wyobrażali sobie oceany ci, którzy żeglowali tylko po morzach? Jak zmieniło się nasze spojrzenie na Ziemię w czasach Google Maps?
Za każdym wielkim odkryciem geograficznym stał podróżnik – marzyciel, którego odwaga zamieniała w czyn ulotne sny o nieznanym. Każda wyprawa przemierzała nowe przestrzenie kuli ziemskiej, które cierpliwy kartograf następnie oswajał i przekładał na obrazy.

"Teatr świata. Mapy, które tworzą historię" to porywająca podróż przez czas i przestrzeń, która na zawsze zmieni twoje myślenie o świecie. Z książki dowiesz się, jak tworzono pierwsze, prehistoryczne rysunki świata, odkryjesz, jaką funkcję pełniły mapy w zarządzaniu imperiami oraz dlaczego zaczęto tworzyć rysunki dna oceanicznego.
To także fascynująca opowieść o ambicji i śmiałości docierania tam, gdzie nie sięgają ani wzrok, ani wyobraźnia. O tym, że nic nie jest pewne i ustalone raz na zawsze.

Książka została przetłumaczona i wydana dzięki wsparciu finansowemu z NORLA
This translation has been published with the financial support of NORLA