Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.04.2015

Na tropie mazurskich wampirów

Jeśli chodzi o wampiry, Polska ma bardzo bogate tradycje - mówił Adam Węgłowski, autor Bardzo polskiej historii wszystkiego w niedzielnym programie Dzień Dobry TVN.

O tym, co łączy pastora z Węgorzewa Andrzeja Helwinga z legendarnym łowcą wampirów Abrahamem Van Helsingiem dowiesz się oglądając poniższy materiał.

Kliknij!

 

Jeśli ciekaw jesteś, ile jest prawdy w legendzie, że Krzysztof Kolumb wywodził się od Jagiellonów lub jakim cudem haitańska bogini voodoo wygląda jak jasnogórska Czarna Madonna w pióropuszu z ananasa - sięgnij po książkę o zapomnianych polskich tropach w popkulturze.

Kim możemy się szczycić, a do kogo lepiej się nie przyznawać?

Polak Polakowi wilkiem – mówi znane porzekadło. Czasem coś nas dzieli, ale łączy jeszcze więcej. Otóż nigdy nie wystarczało nam to, co znane i odkryte – musimy upewnić się, że „nasi” dotarli dalej, odkryli wcześniej, osiągnęli więcej.

Kopernik prawdopodobnie nie był kobietą, ale Polakiem już tak. Kobietą (i Polką) była za to najpotężniejsza kobieta Imperium Osmańskiego – Roksolana, dla której sam Sulejman Wspaniały kompletnie stracił głowę. Kto jeszcze był „nasz”? Kto spośród zmitologizowanych bohaterów, uwielbianych ikon popkultury, znienawidzonych i na wpół zapomnianych wyrzutków historii?

Dotychczas zdawało Ci się, że James Bond był z pochodzenia Szkotem? Gdy poznasz jego prawdziwe pochodzenie, zrozumiesz, skąd się wziął gorący temperament słynnego agenta 007.
Od dzieciństwa z zapartym tchem śledzisz przygody Indiany Jonesa? Te prawdziwe były jeszcze bardziej fascynujące.

Co łączy Stalina i Drakulę? Ni mniej ni więcej, tylko polscy przodkowie! Jakby tego było mało, Matka Boska Częstochowska wyemigrowała aż na Haiti, Ronaldo grał u nas już przed wojną, a legendarny Frankenstein pochodził… ze Śląska. Te postaci (i wiele innych) łączy jedno – oni wszyscy byli Polakami.