Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

18.11.2020

Na ekrany kin trafi thriller idealny

Z radością informujemy, że prawa filmowe do bestsellerowej książki Magdaleny Stachuli „Idealna" zostały sprzedane.

Adaptacji doczeka się debiutancka powieść, którą pokochali miłośnicy thrillerów psychologicznych, wydana w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Znak Literanova. Do prac nad międzynarodową produkcją przystępuje po stronie polskiej Krakow Film Klaster, a po stronie portugalskiej - Ukbar Filmes.
Magda Stachula ukończyła judaistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem pracowała w firmie importującej kamery do monitoringu. Praca stała się dla niej inspiracją do napisania Idealnej, książki, która w krótkim czasie stała się bestsellerem i doczekała się wydań w językach czeskim i włoskim.
Idealna została ogłoszona jednym z pięciu najlepszych polskich debiutów kryminalnych 2016 roku przez czytelników magazynu literacko-kryminalnego „Pocisk".

„To powieść na wysokim poziomie, z bardzo ciekawą intrygą, która wbija w fotel" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. O swojej książce Magda Stachula mówiła tak: „Moje bohaterki to charakterne, silne osobowości. Imponują mi takie kobiety, które wiedzą, czego chcą. Anitę to zgubiło, wiedziała, jakiego chce męża, jakiego pragnie domu, nie przewidziała tylko, że z dzieckiem będzie ją czekał taki problem. Jej idealna wizja, którą sobie stworzyła, rozpadła się. Ciekawe jest też to, jak kobieta potrafi uknuć intrygę. Chciałam pokazać to, co dzieje się w naszej niezbadanej i nieprzewidywalnej psychice.


Do tej pory nakładem Znaku ukazały się jeszcze trzy książki Autorki: „Trzecia", „W pułapce" i „Strach, który powraca". Ostatnia książka jest kontynuacją „Idealnej". Autorka doskonale czuje się w klimacie domestic noir. Jest mistrzynią w budowaniu złożonych historii i psychologicznego suspensu, a każda jej książka trafia niemal natychmiast na listy bestsellerów.


Krakow Film Klaster to dom produkcyjny z Krakowa. W swojej filmografii ma takie tytuły jak Fanatyk Michała Tylki czy Jarocin. Po co wolność Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego, będący w produkcji film Prawdziwe życie aniołów (reż. Artur Więcek) z Krzysztofem Globiszem i Kingą Preis w rolach głównych czy Sandra w reżyserii Simãa Cayatte (koprodukcja Portugalii - Ukbar Filmes, Francji - Good Fortune Films oraz Polski). Ukbar Filmes to dom produkcyjny z Lizbony, który w swojej filmografii ma takie filmy jak: Człowiek, który zabił Don Kichota, reż. Terry Gilliam (premiera w Cannes), Joaquim, reż. Marcelo Gomes, Al Berto, reż. Vicente Alves do Ó oraz wyprodukowany w koprodukcji Gaza Mon Amour, który to obraz otrzymał nominację do Oskara.
Aneta Zagórska, producentka filmowa z Krakow Film Klaster: „Powieść Magdy Stachuli to nie tylko wciągająca intryga i wyraziste postaci. Ta książka jest napisana w bardzo filmowy sposób i daje wiele możliwości na interesującą adaptację. Postanowiliśmy razem z Pandorą da Cunha Telles i Pablem Iraolą z Ukbar Filmes, że powołamy polsko-portugalski zespół scenarzystów i osadzimy akcję w dwóch niezwykłych miastach: Krakowie i Lizbonie.
Serdecznie gratulujemy i czekamy na adaptację.

Książki