Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.12.2018

Mateusz Janiszewski gościem Festiwalu Puls Literatury w Łodzi

 Zapraszamy na spotkanie z autorem książki "Ortodroma", które odbędzie się podczas Festiwalu Puls Literatury w Łodzi.

Puls Literatury, to jeden z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, który organizowany jest przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.

Pełny program Festiwaliu - tutaj 

Spotkanie z: Mateuszem Janiszewskim

Data spotkania: Niedziela, 02 grudnia 2018

Godzina: 17:00

Gdzie: Narodowe Centrum Kultury Filmowej EC-1 ul. Targowa 1/3

Prowadzący: Agnieszka Cytacka

Ortodroma (gr. orthós – prosty, drómos – bieg, tor wyścigowy) – najkrótsza droga pomiędzy dwoma punktami na powierzchni kuli biegnąca po jej powierzchni

W 1914 roku Ernest Shackleton wyruszył na pokładzie Endurance w podróż, która przeszła do historii. Cel był jasno określony – Antarktyda. Pomimo wysiłków całej załogi statek został uwięziony w lodzie – od kontynentu dzielił ich dzień żeglugi. Rozpoczął się wyścig o życie w skrajnie nieprzyjaznym, bezlitosnym i wymagającym pustkowiu.

Ponad wiek później inna załoga wyrusza w rejs, by powtórzyć trasę legendarnej wyprawy. Jednym z kapitanów jest Mateusz Janiszewski – lekarz, podróżnik, pisarz. Zaplanowana na wiele miesięcy podróż okazuje się dużo bardziej wymagająca – nie dla podróżnika, dla człowieka.

W tym znakomitym reportażu literackim nawiązującym do najlepszych tekstów podróżniczych Janiszewski zabiera nas w nieznane, w wyprawę poza granice ludzkiej wytrzymałości, do świata, który jest skrajnie nieprzyjazny, ale który – jeśli się na niego otworzymy – nas przeniknie.

W swym pojmowaniu bezkresu Janiszewski daje nam doświadczenie iście conradowskie. Dotknięcie tajemnicy.