Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.02.2016

Lucjan "Sęp" Wiśniewski w „Klubie Trojki

Mocną, kontrowersyjną książkę „Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK", Michał Nogaś przedstawił niedawno w jednej ze swoich porannych recenzji. Reakcja słuchaczy była tak głośna, że dziennikarz postanowił wrócić do dzieła Emila Marata i Michała Wójcika w „Klubie Trójki". Głos w audycji zabierze, między innymi, bohater książki - słuchajcie we wtorek 2 lutego o godz. 21.05.

- O wspomnieniach członka oddziału specjalnego 993/W, tzw. „Wapiennika", który zajmował się wykonywaniem wyroków śmierci wydanych przez Państwo Podziemne, mówiliśmy na antenie Trójki w pierwszych dnia stycznia w audycji Wojciecha Manna. Zainteresowanie tematem było ogromne, obiecaliśmy wtedy wrócić do tematu, jeśli pozwoli na to zdrowie bohatera książki - 90-letniego dziś Lucjana Wiśniewskiego - przypomina Michał Nogaś.

Udało się - w zeszłym tygodniu Lucjan Wiśniewski pojawił się na chwilę przy Myśliwieckiej 3/5/7. Opowiedział o tym, jak trafił do konspiracji, o tym, jak podjął decyzję, że będzie strzelał do osób, które zdradziły i swą działalnością szkodziły funkcjonowaniu Państwa Podziemnego. Zrelacjonował też przebieg jednej ze swych najsłynniejszych (choć nie do końca zaplanowanych) akcji na Ewalda Maryniuka, „ważnego człowieka z Kripo", komendanta powiatowego w Pruszkowie. Odpowiedział też na pytanie, często powracające, o ewentualne wyrzuty sumienia i o sny - czy tamte wydarzenia do niego powracają?

- W „Klubie Trójki" połączymy się także ze współautorem książki, Michałem Wójcikiem - dodaje Michał Nogaś.

Ptaki drapieżne. Historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK" Emila Marata i Michała Wójcika ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK.
Więcej w „Klubie Trójki" - we wtorek 2 lutego o godz. 21.05.

Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?

Bohater. Mściciel. Egzekutor. Lucjan „Sęp” Wiśniewski – jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej, żołnierz elitarnego “Wapiennika” - oddziału specjalnego 993/W kontrwywiadu AK, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne.

Brał udział w ponad 60 egzekucjach zdrajców i konfidentów. Pierwszej dokonał, gdy miał zaledwie 17 lat.

W niezwykle szczerej rozmowie „Sęp” opowiada o swoich wojennych przeżyciach i o tym, jak on i jego nastoletni koledzy z “patrolu Ptaków” - pseudonimy brali z atlasu ornitologicznego - zmieniali się z piskląt, bezbronnych chłopców, w drapieżne ptaki, bezwzględnych żołnierzy.

Obok nas i przed nami sypią się iskry z jezdni od padających pocisków. Rysiek był przede mną jakieś dwadzieścia metrów. I widzę, że on coraz wolniej biegnie, aż go dogoniłem. Widzę, że jest blady i takim chrapliwym głosem mówi: – Ranny jestem… (…) »Naprawa« się wychylił i zobaczył, że na końcu Mazowieckiej, przy placu Napoleona, stoi oddział Niemców. Wszyscy z karabinami, patrzą w naszą stronę. Położyliśmy »Gila« w bramie, pamiętam, że na jego piersiach pojawiła się plama krwi, która zaczęła rosnąć. Zrobiła się duża. I wtedy jakby poczuliśmy, że to może być koniec…

Niebezpieczne pościgi, uliczne strzelaniny, konspiracyjne „wsypy” i tragiczne pomyłki – akcje które opisuje Lucjan „Sęp” Wiśniewski wyglądają niczym sceny wyjęte z brutalnego filmu sensacyjnego, różnica polega na tym, że to działo się naprawdę.


Jak wyglądała hierarchia egzekutorów? Czy miewali wyrzuty sumienia? Czy wojna usprawiedliwia wszystkie rozkazy ? Ile likwidatorzy dostawali za „robotę”, czyli zastrzelenie „delikwenta”?
Gdzie leży granica między odwagą, brawurą a okrucieństwem?



Emil Marat - dziennikarz, pisarz, Michał Wójcik – historyk, dziennikarz – laureaci Nagrody Historycznej „Polityki” za bestsellerową książkę Made in Poland – wywiad z legendarnym żołnierzem Kedywu Stanisławem Likiernikiem.