Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

06.06.2014

Literatura bez granic

Już 6 czerwca w Krakowie niezwykłe spotkanie twórców. O stereotypach, tożsamości, wielokulturowości rozmawiać będzie m.in. Ziemowit Szczerek, autor Rzeczpospolitej zwycięskiej.

Spotkanie o godz. 19.00 poprowadzi Adam Szostkiewicz.

Wstęp za bezpłatnymi wejściówkami, które można odebrać od 28 maja w siedzibie MCK oraz punkcie InfoKraków na ul. św. Jana 2.

Spotkanie towarzyszy konferencji "Narody i stereotypy 25 lat później. Nowe granice, nowe horyzonty", która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca 2014 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 24.

 

konferencja

Czy polskie imperium było na wyciągnięcie ręki?

O życiu, triumfie i upadku całych narodów często decyduje zwykły przypadek. We wrześniu 1939 roku Francuzi i Anglicy nie dotrzymali swoich zobowiązań, co nieodwołalnie zmieniło losy Polski i świata.

W historii alternatywnej nasi sojusznicy uderzają na Niemców zza Linii Maginota. Po krótkiej kampanii polskie oddziały wkraczają do Berlina. Za Odrą i Nysą Polacy tworzą satelickie słowiańskie państwa. Pod polskim przywództwem powstaje wielkie przymierze krajów Międzymorza skierowane przeciwko Związkowi Radzieckiemu. II Rzeczpospolita zdobywa zamorskie kolonie i broń atomową.

Ale inny bieg historii to także problemy: ukraiński terroryzm, emigracja polskich Żydów na Madagaskar, infrastrukturalne zacofanie, beznadziejna reputacja Polski za granicą.

Rzeczpospolita od morza do morza, o której śnił marszałek Piłsudski,
czy kolos na glinianych nogach?

Kontrowersyjna i przekorna wizja. Unikalne połączenie historycznej wiedzy, literackiego polotu i nowoczesnej political fiction.