Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

28.04.2017

Joanna Bator nagrodzona w Niemczech

Joanna Bator została tegoroczną laureatką Uznamskiej Nagrody Literackiej.

W uzasadnieniu przyznania nagrody jury napisało, że Bator jest „znakomitą obserwatorką relacji społecznych" a tematy, jakie porusza, są „niepokojąco uniwersalne i jako takie stają się ważnym apelem o czujność, otwarte społeczeństwo obywatelskie i tolerancję".

Nagroda w wysokości 5 tys. euro i stypendium na miesięczny pobyt studyjny na wyspie Uznam zostały przyznane Joannie Bator za całokształt jej twórczości. Nagroda zostanie wręczona w sobotę, 29 kwietnia. Tego samego dnia pisarka będzie czytała fragmenty swojej powieści „Ciemno, prawie noc", uhonorowaną w 2013 r. najważniejszą nagrodą literacką w Polsce NIKE.
W Znaku ukazały się „Wyspa łza" oraz „Rok królika".

Joaanna Bator jest, laureatka Nagrody Literackiej Nike, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz" otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. „Piaskowa góra" znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a „Chmurdalia" nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc" Joanna Bator dostała Nagrodę Literacką Nike.

Jest wielbicielką i znawczynią japońskiej kultury. Lubi wyspy, morza i bieganie

 

 

Książki