Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

11.04.2014

Gwarancje Kultury 2014

27 najlepszych i najciekawszych w minionym roku osób, zespołów i zjawisk kulturalnych kandyduje do Gwarancji Kultury 2014, prestiżowych nagród TVP Kultura w dziewięciu kategoriach.

W kategorii "literatura" nominowana została Magdalena Grzebałkowska, autorka książki Beksińscy. Portret podwójny.

Nominacja została przyznana za ciekawe przedstawienie studium rodziny Beksińskich. Za opis trudnych relacji ojca i syna, których życie i śmierć obrosły legendą. Za wydobycie niezwykłych barw z szarości Peerelu. Za reporterską rzetelność i wrażliwość.

Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród nastąpi w piątek, 11 kwietnia 2014 roku o godz. 20.00 w siedzibie Telewizji Polskiej. Uroczystą galę uświetni koncert Tomasza Stańki z krakowskim zespołem Kroke.

Transmisja na żywo na antenie TVP Kultura. Trzymamy kciuki!

fot. Agnieszka Traczewska

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.