Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.11.2014

Grażyna Jagielska nominowana do Prix Femina 2014

Francuskie tłumaczenie Miłości z kamienia walczy o najbardziej prestiżową we Francji nagrodę literacką „Femina". Książka konkuruje w kategorii powieści zagranicznej.

Prix Femina - francuska nagroda literacka przyznawana przez pismo „Femina", której jury składa się wyłącznie z kobiet. Nagroda powstała w 1904 roku jako przeciwwaga dla „męskiej" Nagrody Goncourtów. Przyznawana jest w trzech kategoriach: Prix Femina, Prix Femina Essai i Prix Femina Étranger.

W tym roku wśród nominacji do nagrody Femina Étranger znalazło się francuskie tłumaczenie książki Miłość z kamienia Grażyny Jagielskiej - „Amour de pierre".

Laureatów nagrody poznamy już 3 listopada 2014 roku.

Miłość z kamienia to opisany przepięknym językiem przejmujący obraz związku z najbardziej znanym polskim korespondentem wojennym. Książka odsłania wszystkie obsesje dręczące Grażynę Jagielską. Ciągłe oczekiwanie na telefon informujący o śmierci męża. Wstrząsający widok jego przedziurawionego pociskiem plecaka. Ta boleśnie prawdziwa opowieść, o której trudno zapomnieć, nie ma odpowiednika w literaturze. Czy można leczyć się ze stresu bojowego jak żołnierze wracający z wojskowych misji, jeśli nie wyjeżdżało się na wojnę?

Trzymamy kciuki za Naszą Autorkę !

Od dwudziestu lat przygotowuję się na śmierć mojego męża, jestem prawie gotowa.

Pięćdziesiąt trzy wojny.

Dla niego pełnia życia, przygoda, adrenalina, nagradzane na całym świecie reportaże.

Dla niej samotność, niewyobrażalna tęsknota, paniczny strach. I kilkumiesięczny pobyt w klinice stresu bojowego, chociaż nigdy nie była na wojnie. To jego stres. Zawsze obarczał ją wszystkimi swoimi problemami.

Książka Grażyny Jagielskiej to opisany przepięknym językiem przejmujący obraz związku z najbardziej znanym polskim korespondentem wojennym. Najważniejszą wojnę ­­­­­­­­­– wojnę o miłość, rodzinę i życie – musieli stoczyć między sobą.