Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

07.05.2015

Festiwale literackie z Dominiką Słowik

Dominika Słowik jest debiutantką, ale jej pierwsza powieść ma rekomendacje z najwyżej półki - polecają ją dwie ważne dla polskiej literatury postaci: Paweł Huelle i Bronisław Maj. Atlas: Doppelganger to intrygująca podróż w miejsca, gdzie czas nie płynie linearnie, a magiczna rzeczywistość może stać się codziennością.

Na najbliższe spotkanie z autorką zapraszamy już w czwartek 7 maja do Krakowa. Spotkanie odbędzie się w księgarni Matras na Rynku Głównym 23 o godz. 18.00. Każdy uczestnik będzie miał możliwość zadania pytania Dominice Słowik oraz zdobycia osobistej dedykacji na egzemplarzu książki.

W ostatnim tygodniu maja (29-31 maja) autorka będzie jednym z gości 02 Weekendu Literackiego w Gdyni. Impreza jest częścią nowo powstałego festiwalu literackiego „Miasto Słowa", który towarzyszy przyznawanej po raz dziesiąty Nagrodzie Literackiej Gdynia. Festiwal ma na celu aktywizację jego uczestników poprzez nieustanne rozwijanie wyobraźni i budowanie poprzez słowa nowych światów. W tym kontekście spotkanie z Dominiką Słowik będzie dla czytelników nie lada przyjemnością. Jak czytamy w ostatniej recenzji Atlasu, która ukazała się niedawno na łamach tygodnika „Polityka":

Początkowe partie książki to jedne z najlepszych obrazów bloków, jakie powstały w literaturze. Labirynt mieszkań i korytarzy odzwierciedla labirynt języka. Blokowisko nie jest obrazem podziałów społecznych, ale równorzędnym bohaterem, który żyje swoim życiem. A książka Słowik staje się też opowieścią o sile literatury, o nieokiełzanym żywiole, który przekształca znaną rzeczywistość w fantastyczne światy, o których nie mieliśmy pojęcia. /Justyna Sobolewska/

Dominika Słowik pojawi się też na Big Book Festiwal, międzynarodowym wydarzeniu literackim organizowanym w Warszawie. O literackiej generacji dwudziesto- i trzydziestolatków będzie dyskutować z Jakubem Żulczykiem 13 czerwca 2015 roku.

Potwierdzona jest też obecność autorki Atlasu na festiwalu literackim „Szczebrzeszyn - stolica języka polskiego", imprezie organizowanej przez Fundację Czułego Barbarzyńcy w dniach od 8 do 16 sierpnia br.

Do miłego zobaczenia!

fot. Wojciech Karliński

Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość

Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji odradza się Macondo i zarazem Ulica Krokodyli. Zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych opisany jest ostro, sugestywnie – tak dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu.
Przez swoje bogactwo i wielość perspektyw powieść ta może być interpretowana na wiele sposobów. Tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy.

Doppelganger. Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość. Ucho, które wsłuchuje się w pulsujący rytm miejskich legend. Ręka, która kreśli opowieść jak nikt przed nią.