Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.02.2016

Fascynująca biografia człowieka, który zmienia świat!

Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Poznajcie Elona Muska.

Stworzył PayPala, jego firma SpaceX wysłała kapsułę dostawczą na Międzynarodową Stację Kosmiczną i bezpiecznie sprowadziła ją na Ziemię. Zbudował prawdziwą fabrykę rakiet w samym sercu Los Angeles. I nie taką, która produkowała jedną rakietę na raz, o nie. Jego Tesla Motors wyprodukowała Model S, piękny elektryczny sedan, który zwalił branżę motoryzacyjną z nóg. Te sukcesy wyniosły Elona Muska na biznesowe szczyty. Dotychczas jedynie Steve Jobs mógł poszczycić się takimi osiągnięciami w zupełnie różnych branżach.

- Dziesiątki dziennikarzy prosiło go wcześniej o pomoc przy książce, ale tylko ja byłem na tyle wkurzającym kretynem, by wiercić mu dziurę w brzuchu pomimo początkowej odmowy, a jemu się to najwyraźniej podobało - mówi Ashlee Vance, autor biografii Elona Muska.

Dla Vance'a odmowa i ignorowanie go ze strony Muska były tylko impulsem dla reporterskiej zawziętości. Po półtora roku rozmów i kolejnych wywiadów z byłymi pracownikami Tesla Motors i SpaceX dziennikarz otrzymał niespodziewany telefon.
Zadzwonił do niego Elon Musk i zapowiedział, że jeśli będzie kontynuował prace nad książką - bardzo uprzykrzy mu życie. Panowie wreszcie się spotkali i Vance ze względów zawodowych odmówił najbardziej zuchwałemu przedsiębiorcy Doliny Krzemowej prawa do przeczytania maszynopisu i wprowadzenia jego wersji wydarzeń. Czy masz mnie za szaleńca? - zapytał Musk, ale po chwili dodał: W porządku.

Ashlee Vance otrzymał zgodę na dostęp do kierownictwa jego firm, przyjaciół i rodziny. Po raz pierwszy Musk wpuścił dziennikarza do swojego świata, czego efektem jest ta książka.

Na zdjęciu: Elon Musk i Martin Eberhard wyjeżdżają jednym z pierwszych Roadsterów na jazdę próbną. Relacje obydwu mężczyzn w kolejnych latach popsuły się.

Przeczytajcie fragment!
 

Ashlee Vance

Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX

Tłumaczenie: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Bestsellerowa biografia człowieka, który zmienia świat na naszych oczach.

Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą.
Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego. Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie. Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk oczywiście odmówił.
Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska. Dotarł także do jego wrogów. Sam Musk przyrzekł, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do publikacji tej książki. Nagle zmienił zdanie – oto ona.