Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.01.2017

Dyskusja o książce "Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne"

Zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół książki Marka Łuszczyny „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne".

Czy polskie obozy koncentracyjne istniały? Czy jest to przemilczana karta polskiej historii? W komunistycznych obozach utworzonych na ziemiach polskich po 1945 roku przetrzymywani i mordowani byli m.in. Ślązacy, Polacy z AK, Żołnierze Wyklęci, niemieccy cywile oraz przeciwnicy polityczni nowej władzy.

W spotkaniu wezmą udział autor książki, Marek Łuszczyna oraz prof. Marcin Zaremba, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prowadzenie: Agaton Koziński "Polska the Times".
Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Znak Horyzont.

Spotkanie odbędzie się w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie (ul. Gałczyńskiego 12) o godz. 19.

Zakazane karty polskiej historii

Nie ostygły jeszcze piece niemieckich krematoriów.
Wariat tańczy kalinkę na ludzkiej piramidzie.
Z baraku, w którym gwałcą, bucha żar.
Zbrodnia została zapomniana.

Ta książka nie powinna się ukazać. Nie będzie łatwa i przyjemna. Nie udowadnia, że polskie obozy koncentracyjne nie istniały. Nie zaprzeczy bestialstwu i okrucieństwu polskich strażników. Nie powie, że wraz z „wyzwoleniem” przez Armię Czerwoną czas makabrycznych obozów na ziemiach polskich dobiegł kresu.

Marek Łuszczyna, autor nie stroniący od najtrudniejszych tematów, przedstawia wstrząsający reportaż, w którym odsłania zakazane karty polskiej historii. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej w poniemieckich obozach koncentracyjnych w nieludzkich warunkach pracują i umierają Ślązacy, Niemcy, Żołnierze Wyklęci oraz więźniowie polityczni niewygodni dla nowej władzy.

Ich cierpienie było przemilczane przez lata.