Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

18.10.2018

Dlaczego ruszamy do miejsc, które mogą nas zabić? Spotkanie z Mateuszem Janiszewskim

Dlaczego ruszamy do miejsc, które mogą nas zabić?
Czego w nich szukamy?

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu #opartenafaktach, tym razem wokół nowej książki laureata nagrody im. Beaty Pawlak - Mateusza Janiszewskiego.

W 1914 roku Ernest Shackleton wyruszył na pokładzie Endurance w podróż, która przeszła do historii. Cel był jasno określony: Antarktyda. Pomimo wysiłków całej załogi statek został uwięziony w lodzie. Od kontynentu dzielił ich dzień żeglugi. Rozpoczął się wyścig o życie w skrajnie nieprzyjaznym, bezlitosnym i wymagającym pustkowiu.
Ponad wiek później inna załoga wyrusza w rejs, by powtórzyć trasę legendarnej wyprawy. Jednym z kapitanów jest Mateusz Janiszewski - lekarz, podróżnik, pisarz. Zaplanowana na wiele miesięcy podróż okazuje się dużo bardziej wymagająca. Nie dla podróżnika. Dla człowieka.

W tym znakomitym reportażu literackim, nawiązującym do najlepszych tekstów podróżniczych, Janiszewski zabiera nas w nieznane. Na wyprawę poza granice ludzkiej wytrzymałości. Do świata, który jest skrajnie nieprzyjazny, ale który - jeśli się na niego otworzymy - nas przeniknie. W swym pojmowaniu bezkresu Janiszewski daje nam doświadczenie iście conradowskie. Dotknięcie tajemnicy.

O autorze:
Mateusz Janiszewski (ur. 1975) - chirurg, pisarz, tłumacz. Jako lekarz pracował m.in. w Timorze Wschodnim i w Tybecie. Publikuje książki i opowiadania pod kilkoma pseudonimami, tłumaczy Williama S. Burroughsa. Podróżnik, do tej pory odwiedził kilkadziesiąt krajów, przepłynął Atlantyk i uczestniczył w rejsach za koło podbiegunowe. Za wydany w 2014 roku reportaż "Dom nad rzeką Loes" otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.

Prowadzący:
Szymon Kloska : (ur. 1976) - krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK - Wszystko o Kulturze", „Książki na Lato" i „Myślnik". Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury" w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Od tego roku jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy nagrodzie.

Spotkanie z: Mateuszem Janiszewskim

Data spotkania: Czwartek, 18 paździeranika 2018

Godzina: 18:00

Gdzie: Księgarnia Karakter ul. Tarłowska 12, 31-102 Kraków

Prowadzący: Szymon Kloska

Ortodroma (gr. orthós – prosty, drómos – bieg, tor wyścigowy) – najkrótsza droga pomiędzy dwoma punktami na powierzchni kuli biegnąca po jej powierzchni

W 1914 roku Ernest Shackleton wyruszył na pokładzie Endurance w podróż, która przeszła do historii. Cel był jasno określony – Antarktyda. Pomimo wysiłków całej załogi statek został uwięziony w lodzie – od kontynentu dzielił ich dzień żeglugi. Rozpoczął się wyścig o życie w skrajnie nieprzyjaznym, bezlitosnym i wymagającym pustkowiu.

Ponad wiek później inna załoga wyrusza w rejs, by powtórzyć trasę legendarnej wyprawy. Jednym z kapitanów jest Mateusz Janiszewski – lekarz, podróżnik, pisarz. Zaplanowana na wiele miesięcy podróż okazuje się dużo bardziej wymagająca – nie dla podróżnika, dla człowieka.

W tym znakomitym reportażu literackim nawiązującym do najlepszych tekstów podróżniczych Janiszewski zabiera nas w nieznane, w wyprawę poza granice ludzkiej wytrzymałości, do świata, który jest skrajnie nieprzyjazny, ale który – jeśli się na niego otworzymy – nas przeniknie.

W swym pojmowaniu bezkresu Janiszewski daje nam doświadczenie iście conradowskie. Dotknięcie tajemnicy.