Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.01.2020

Debata o „Chrześcijaństwie" Leszka Kołakowskiego

Czym jest chrześcijaństwo dziś i dlaczego wybitny współczesny filozof, który pozostawał poza Kościołem, właśnie temu tematowi poświęcił kilkadziesiąt lat?

Czy gdyby każdy człowiek postępował po chrześcijańsku, potrzebny byłby Dekalog?

Czy żyjemy już w po-chrześcijańskim czasie?

W czwartek 16 stycznia zapraszamy na debatę towarzyszącą premierze książki „Chrześcijaństwo" Leszka Kołakowskiego. Spotkanie odbędzie się w De Revolutionibus Books&Cafe (ul. Bracka 14, Kraków) o godz. 18.

„Chrześcijaństwo" to zbiór najważniejszych tekstów jednego z największych autorytetów naszych czasów na temat religii, którą Kołakowski uważał za „fundament naszej kultury".

W rozmowie wezmą udział: dr Hubert Czyżewski - autor opracowania tomu, historyk filozofii, absolwent historii King's College London, który obronił doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim, stały współpracownik tygodnika „Kultura Liberalna" oraz dr hab. Piotr Sikora - filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara" w „Tygodniku Powszechnym", profesor w Akademii Ignatianum w Krakowie, współpracownik „The Elijah Interfaith Institute" w Jerozolimie, członek Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej związanej z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej przy klasztorze Benedyktynów w Lubiniu.

Spotkanie poprowadzi Michał Jędrzejek - doktorant w Instytucie Filozofii UJ oraz w Akademii Artes Liberales, redaktor miesięcznika „Znak".

Leszek Kołakowski nie był filozofem chrześcijańskim. Nigdy nie zadeklarował się jako członek żadnego z Kościołów chrześcijańskich i nie praktykował rytuałów religijnych. A jednak chrześcijaństwo jest w samym centrum zainteresowań polskiego filozofa od samego początku jego intelektualnej biografii i to właśnie problematyce chrześcijaństwa poświęci gros swoich tekstów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najpierw jako surowy krytyk, później „życzliwy adwersarz”, a w końcu przyjazny sojusznik i jeden z najwybitniejszych znawców teologii naszych czasów. Dlaczego chrześcijaństwo było takie ważne dla Leszka Kołakowskiego?
/fragment wstępu/

Książka ta to zbiór tekstów Leszka Kołakowskiego na temat chrześcijaństwa. Religii, którą uważał za „fundament naszej kultury”.

Leszek Kołakowski (1927-2009), historyk filozofii, profesor Uniwersytetu Warszawskiego do marca 1968, od 1970 roku Senior Research Fellow w All Souls College Uniwersytetu Oksfordzkiego. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Autor m.in. książek "Obecność mitu", "Jeśli Boga nie ma…", "Bóg nam nic nie jest dłużny", "Świadomość religijna i więź kościelna".