Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.10.2014

Cała prawda o czterech pancernych

Kim naprawdę byli pancerni? Za co walczyli? Czy wierzyli, że niosą Polsce wolność? Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. To oni byli tankistami - prawdziwymi pancernymi. Ich losy to historia chwały i hańby, nadziei i rozczarowania, patriotyzmu i zdrady. To kronika pozbawiona cenzury. Nie sposób się od niej oderwać.

Zapraszamy na spotkania z Kacperem Śledzińskim, autorem książki Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych - pierwsze odbędzie się w czwartek 9 października w salonie Empik Junior w Warszawie (ul. Marszałkowska 116/122). Początek o godz. 18.00.

Dzień póżniej 10 października odwiedzi Poznań (salon Empik Poznań, ul. Ratajczaka 44). Początek spotkania o godz. 18.00.

W sobotę 11 października spotka się z czytelnikami w salonie Empik Renoma we Wrocławiu (ul. Świdnicka 40) o godz. 16.00.

O tej samej porze w niedzielę 12 października szansę spotkania się z autorem będą mieli Krakowianie, którzy odwiedzą salon Empik w Bonarce (ul. Kamieńskiego 11).

Kacper Śledziński jest autorem bestsellerowych książek historycznych takich jak: Cichociemni. Elita polskiej dywersji, Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej i Czarna kawaleria Bojowy szlak pancernych Maczka.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny - Zapraszamy!

Nie zdążyli do Andersa: zdradzili czy walczyli o Polskę?

Wojenną epopeję czterech pancernych i ich psa znają wszyscy. Serial emitowany jest niemal bez przerwy na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik i Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz serialu zapewniły „Czterem pancernym” niesłabnącą popularność.

Scenariusz prawdziwy – napisany krwią i ofiarą życia – znany jest jednak nielicznym. Kim byli prawdziwi pancerni? Za co walczyli? Czy naprawdę wierzyli, że niosą Polsce wolność? A może zwyczajnie za wszelką cenę chcieli się wyrwać z Rosji?

„Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych” opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przeczytamy o bitwie pod Lenino, Studziankach, przyczółku magnuszewskim, Wale Pomorskim, walkach o Berlin. Poznamy zwykłych żołnierzy takich jak zesłany z całą rodziną na Sybir lwowiak – zwiadowca Marian Chodor, radiotelegrafistka Lidia Mokrzycka, która do brygady trafiła z Cieszyna przez Omsk i Uzbekistan, czy pochodzący z małej wioski na Nowogródczyźnie dowódca T-34 Mikołaj Romanowski.

To oni byli tankistami – prawdziwymi pancernymi. Ich historia to historia chwały i hańby, patriotyzmu i zdrady. Nie sposób się od niej oderwać.