Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.02.2022

Książka „Początek końca?" nominowana w plebiscycie na Mądrą Książkę Roku 2021!

Książka Jakuba Małeckiego i Julity Mańczak „Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu" została nominowana w plebiscycie na Mądrą Książkę Roku 2021!

Wystartowała siódma edycja prestiżowego konkursu Mądra Książka Roku. Inicjatywa organizowana jest przez Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki, partnerem jest po raz kolejny Copernicus Festival.

Wśród piętnastu nominowanych tytułów znajdują się książki polskojęzyczne oraz tłumaczenia z USA, Wielkiej Brytanii i Francji. Lista obejmuje książki zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych czytelników. W maju ogłoszona zostanie lista nagrodzonych statuetkami dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w 2021 roku.
Mądra Książka Roku to ekspercki konkurs, odbywający się od roku 2016, który stanowi wsparcie i wskazówkę dla czytelników poszukujących wartościowych lektur. Grono ekspertów związanych z rozmaitymi naukowymi ośrodkami działającymi na terenie całego kraju wybiera z setek tytułów te najciekawsze i najbardziej wartościowe.

W tegorocznym konkursie wyłonione zostaną zwycięskie książki w kilku kategoriach - książka roku dla dorosłych, książka roku dla dzieci i najlepsza książka w opinii społeczności akademickiej UJ. Przyznana zostanie także nagroda internautów i czytelników „Gazety Wyborczej" (patrona medialnego konkursu).
Wszystkie książki już wkrótce będzie można nabyć w krakowskiej księgarni De Revolutionibus Books&Cafe, która partneruje konkursowi.

Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.

Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.

Dr Jakub Małecki, glacjolog pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor bloga Glacjoblogia, podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z publicystką Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.
Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jakie znaczenie dla ludzi mają lodowce w Karakorum, kosmiczny lód, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.


Nasza przyszłość zapisana jest w lodzie.