Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

28.04.2017

Przemysław Semczuk nagrodzony!

Przemysław Semczuk otrzymał Kryształową Kartę Polskiego Reportażu - Nagrodą Prezydenta Lublina. Reporter został uhonorowany za książkę „Wampir z Zagłębia". Laureat otrzyma też 13 tys. zł.

W uzasadnieniu decyzji o nagrodzie napisano: „Czy odpowiedź na dzielące całe pokolenia Polaków pytanie: 'Czy to on zabijał?' jest możliwa, skoro reporterskie śledztwo odkrywa rzeczywistość jeszcze bardziej skomplikowaną niż najbardziej nieprawdopodobne miejskie legendy? A może wcale nie ta odpowiedź jest najważniejsza, bo misternie odtworzony przez reportera świat stawia przed czytelnikiem znacznie ważniejsze pytania?'
Nagrodę czytelników otrzymał Marek Rabij za książkę „Życie na miarę", czyli reportaż o tym jak wygląda praca w szwalniach w Bangladeszu.

W tym roku odbyła się druga edycja Festiwalu Reportażu w Lublinie. Podczas trzech dni spotkań i warsztatów można było porozmawiać ze znanymi polskimi reporterami, m.in. Mariuszem Szczygłem, Marcinem Kąckim, Pawłem P. Reszką czy Anną Śmigulec.

Największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości? Prawdziwa historia polowania na seryjnego mordercę.

Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego
przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego.

KATARZYNA BONDA


Książka Semczuka ponownie obudziła moje wątpliwości, czy na pewno zgładzono prawdziwego Wampira. Niepokojąca, mroczna, a przede wszystkim – ważna i fascynująca.
ARTUR GÓRSKI, AUTOR BESTSELLEROWYCH ROZMÓW Z MASĄ



To było najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania. Wampir z Zagłębia przez siedem lat terroryzował społeczeństwo. W polowaniu na mordercę kobiet brało udział trzy tysiące funkcjonariuszy, podejrzanych było 23 tysiące mężczyzn. Gdy za głowę wampira wyznaczono nagrodę miliona złotych, służby zalała fala donosów na krewnych, sąsiadów i kolegów z pracy.

Proces Zdzisława Marchwickiego, domniemanego wampira, elektryzował całą Polskę. W lipcu 1975 roku skazano go na śmierć. Szybko pojawiły się jednak pogłoski, że powieszono nie tego człowieka.

Czy ręka sprawiedliwości dosięgła prawdziwego Wampira z Zagłębia? Komu zależało, by skazać Marchwickiego? Jaką rolę w całej układance odegrał Edward Gierek, którego bratanica była ofiarą mordercy?

Przemysław Semczuk, autor Czarnej wołgi. Kryminalnej historii PRL, dociera do ostatnich świadków tej sprawy, odkrywa nieznane dokumenty IPN i wyjaśnia jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki.


Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta zajmujący się głównie historią PRL. Publikował na łamach tygodników „Newsweek” i „Wprost”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. Autor książek Czarna wołga. Kryminalna historia PRL, Maluch. Biografia, Zatajone katastrofy PRL oraz Magiczne dwudziestolecie.