Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.01.2017

Najważniejsze premiery zagraniczne 2017 roku Znak Literanova

W tym roku przygotowaliśmy dla Was znakomite powieści zagraniczne. Są wśród nich bestsellery oraz wybitne debiuty. Zobaczcie, co będziemy czytać w nowym roku!

Zaczniemy od fenomenu z Rumunii - E.O. Chirovicia. To bestsellerowy autor, wielokrotnie nagradzany dziennikarz, wybitny ekonomista, malarz, członek Klubu Berneńskiego, laureat kilku tytułów doktora honoris causa.
Jego anglojęzyczny debiut, „Księga luster", ukaże się 15 marca. Prawa do powieści kupili wydawcy z 40 krajów.
Słynny agent literacki Peter Katz otrzymuje fragment książki, która wciąga go od pierwszej strony. Jej autor, Richard Flynn, wspomina czasy studiów, podczas których był blisko związany ze znanym wykładowcą. Tuż przed Bożym Narodzeniem 1987 roku profesor został zamordowany we własnym domu, a zabójcy nigdy nie odnaleziono. Katz jest przekonany, że autor chce w książce wskazać mordercę albo... przyznać się do winy.
Jednak zanim Katz dotrze do Flynna, ten umrze w szpitalu, nie pozostawiając żadnej informacji o manuskrypcie. Agent obsesyjnie pragnie dowiedzieć się, co zaszło tamtej nocy w domu profesora, zatrudnia więc dziennikarza śledczego. Kellerowi udaje się odnaleźć świadków i detektywa odpowiedzialnego za prowadzenie śledztwa 25 lat temu, u którego właśnie zdiagnozowano alzheimera. Ale ich wspomnienia mają niewiele wspólnego z wersją przedstawioną w książce Flynna...
Gdy wydaje się już, że prawda nigdy nie wyjdzie na jaw, detektyw Freeman postanawia ostatni raz spróbować do niej dotrzeć.
Tylko czy prawda w ogóle istnieje?
Księga luster" to wciągająca bez reszty, szkatułkowa opowieść o morderstwie, wspomnieniach i kłamstwach. Stylowy kryminał, którego elementy, jak w kalejdoskopie, układają się w zupełnie różne obrazy, w zależności od tego, kto dochodzi do głosu.

W kwietniu rozpalimy czytelników wybitnym debiutem Gartha Riska Hallberga. „Miasto w ogniu" to powieść, na jaką Nowy Jork zasługiwał od dawna.

Nowy Jork, 1976. William Hamilton-Sweeney, dziedzic jednej z największych amerykańskich fortun, który wyrzekł się rodziny, i jego siostra Regan. Mercer i Keith, mężczyźni, którzy ich kochają. Charlie i Samantha, zbuntowani nastolatkowie z przedmieść, których uwiodła budząca się na Manhattanie scena punkowa. Ogarnięty obsesją reporter i detektyw pragnący dowiedzieć się, co każdy z nich ma wspólnego z postrzeleniem Samanthy w Central Parku w sylwestrową noc.

Zbrodnia kładzie się cieniem na życiu bohaterów, ich związkach i przyjaźniach. A poszukiwanie prawdy sprawia, że każdy, nawet najmroczniejszy sekret zostaje odkryty. Kiedy 13 lipca 1977 roku miasto pogrąży się w mroku, życie każdego z bohaterów nieodwracalnie się zmieni.

Miasto w ogniu to porywająca i piekielnie inteligentna powieść o miłości, zdradzie i przebaczeniu. O sztuce, prawdzie i rock and rollu. O tym, czego wymagamy od innych i czego potrzebujemy do życia.

Miasto w ogniu jest jednym z najgłośniejszych i najlepiej przyjętych debiutów ostatnich lat. Spotkało się z ogromną przychylnością krytyków na całym świecie i trafiło na listy bestsellerów między innymi w USA, we Francji, w Niemczech, Hiszpanii, Holandii i we Włoszech. Powieść znalazła się na liście najlepszych książek roku m.in. „ New York Timesa", NPR, „The Washington Post", „Los Angeles Times", „San Francisco Chronicle", „ Vogue'a", "The Wall Street Journal".



W maju ukaże się nowa powieść wybitnej amerykańskiej pisarki, Ann Patchett, którą najważniejsi krytycy wymieniają wśród najlepszych powieści tego roku. „Commonwealth" to autobiograficzna saga patchworkowej rodziny. Przy tej okazji wznowimy też uhonorowaną m.in. Orange Prize i Pen/Faulkner Award „Belcanto".

 

 

 

W sierpniu przybliżymy polskim czytelnikom Adama Hasletta, który mimo krótkiej bibliografii, był już nominowany m.in. do National Book Award, nagrody Pulitzera. „Wyobraź sobie, że mnie nie ma" to poruszająca opowieść o depresji, jej wpływie na rodzinę i o tym, czego jesteśmy w stanie dokonać w imię miłości.
Haslett to jeden z najzdolniejszych amerykańskich pisarzy - ma niesamowity dar budowania postaci i plastyczny, bezpretensjonalny styl - napisano w „The Wall Street Journal".
Paul Harding napisał o tej książce" „Wyobraź sobie, że mnie nie ma" to wybitne dzieło sztuki. Stworzona przez Adama Hasletta rodzina jest tak prawdziwa i tak pełna komplikacji, jak nasze własne rodziny. Najstarszy syn, Michael, to jedna z najwspanialszych postaci literackich, jakie znam. Ta piękna i tragiczna powieść zostanie z tobą na całe życie. I uczyni cię lepszym człowiekiem.

Również w sierpniu ukaże się powieść „The Silent Dead" japońskiego cesarza kryminałów, Tetsui Hondy. To pierwsza część cyklu o młodej porucznik Reiko Himekawie, który w Japonii sprzedał się w ponad 4 milionach egzemplarzy i na podstawie którego nakręcono dwa miniseriale, film telewizyjny i film kinowy.

 

 

 

A na koniec roku zostawiamy nową powieść Amora Towlesa, „A Gentleman in Moscow". To bestsellerowa powieść o rosyjskim arystokracie, skazanym na dożywotni areszt w moskiewskim hotelu. Najlepiej podsumował ją chyba recenzent Kirkus Reviews: „To powieść wspaniała pod każdym względem, przyjemna, pełna uroku, mądrości i filozoficznej głębi... to książka, w której nawet okrucieństwa opisywanej epoki nie są w stanie zniszczyć cudu, jakim jest prawdziwe ludzkie uczucie i wspomnienia z nim związane".

E. O. Chirovici

Księga luster

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Czy prawda w ogóle istnieje?

Słynny agent literacki Peter Katz otrzymuje fragment książki, która wciąga go od pierwszej strony. Jej autor, Richard Flynn, wspomina czasy studiów, podczas których był blisko związany ze znanym wykładowcą. Tuż przed Bożym Narodzeniem 1987 roku profesor został zamordowany we własnym domu, a zabójcy nigdy nie odnaleziono. Katz jest przekonany, że autor chce w książce wskazać mordercę albo… przyznać się do winy.
Jednak zanim Katz dotrze do Flynna, ten umrze w szpitalu, nie pozostawiając żadnej informacji o manuskrypcie. Agent obsesyjnie pragnie dowiedzieć się, co zaszło tamtej nocy w domu profesora, zatrudnia więc dziennikarza śledczego. Kellerowi udaje się odnaleźć świadków i detektywa odpowiedzialnego za prowadzenie śledztwa 25 lat temu, u którego właśnie zdiagnozowano alzheimera. Ale ich wspomnienia mają niewiele wspólnego z wersją przedstawioną w książce Flynna…
Gdy wydaje się już, że prawda nigdy nie wyjdzie na jaw, detektyw Freeman postanawia ostatni raz spróbować do niej dotrzeć.
Tylko czy prawda w ogóle istnieje?

"Księga luster" to wciągająca bez reszty, szkatułkowa opowieść o morderstwie, wspomnieniach i kłamstwach. Stylowy kryminał, którego elementy, jak w kalejdoskopie, układają się w zupełnie różne obrazy, w zależności od tego, kto dochodzi do głosu.
Porównywana do "Tajemnej historii" Donny Tartt powieść wzbudziła ogromne emocje na wiele miesięcy przed premierą – prawa do jej wydania kupili wydawcy w 39 krajach.