Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.01.2017

Spotkanie z Andrzejem Fidykiem

W środę 25 stycznia zapraszamy do kina Atlantic w Warszawie (Chmielna 33) na premierowe spotkanie z Andrzejem Fidykiem i Aleksandrą Szarłat autorami książki „Świat Andrzeja Fidyka". Rozmowę poprowadzi Grażyna Torbicka.

Wydarzenie rozpocznie się projekcją krótkiego filmu autorstwa Andrzeja Fidyka „Maszynista nie może uruchomić parowozu".

Aby wziąć udział w wydarzeniu 25 stycznia należy wypełnić formularz.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 stycznia. Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone. Prosimy aby nie przekazywać zaproszeń innym osobom.

Pretekstem do spotkania jest premiera książki „Świat Andrzeja Fidyka", w której znakomity reportażysta zabiera nas w podróż we wszystkie zakątki świata - od Białorusi przez afrykańskie królestwo Suazi aż po Brazylię. Przywołuje mrożące krew w żyłach wspomnienia i przede wszystkim uczy patrzenia na świat. A przy okazji zdradza tajniki sztuki filmowej.
Lektura obowiązkowa dla każdego wielbiciela reportażu i kina.

Lektura obowiązkowa dla każdego wielbiciela reportażu i kina!

Jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów, twórca legendarnej "Defilady" i autor kultowego cyklu Czas na dokument opowiada o swoim szalonym świecie.

Czas na Andrzeja Fidyka!

Gdy jego ekipa trafiła do Korei Północnej, filmował świat takim, jakim chciał go widzieć Wielki Wódz. Zastosował się do najbardziej absurdalnych zaleceń propagandy. Ani tamtejsze władze, ani polska cenzura nie zorientowały się, że dzięki temu zrobił film, który odsłonił prawdziwe oblicze totalitaryzmu.
Kiedy Związek Radziecki walił się w gruzy, sfilmował byłych aparatczyków, którzy zakładali w Moskwie… szkołę striptizu.
W Indiach dołączył do niezwykłego objazdowego kina, a w Kazachstanie podglądał ekipę BBC, która – w ramach krzewienia demokratycznych ideałów – uczyła, jak wyprodukować telenowelę.
Andrzej Fidyk zabiera nas w podróż we wszystkie zakątki świata – od Białorusi przez afrykańskie królestwo Suazi aż po Brazylię. Przywołuje mrożące krew w żyłach wspomnienia i przede wszystkim uczy patrzenia na świat. A przy okazji zdradza tajniki sztuki filmowej.

Lektura obowiązkowa dla każdego wielbiciela reportażu i kina.

„Fidyk wniósł nowe tchnienie w polski film dokumentalny. Wyszedł poza klasyczną szkołę polskiego dokumentu, kiedy ten zaczął się już dusić w obroży swojej definicji.”
Marcel Łoziński